Umělá inteligence ve firemním sektoru funguje jako dvousečná zbraň. Na jednu stranu její zavádění v rámci automatizace a digitalizace pomáhá nahrazovat lidi, zrychlovat a zkvalitňovat procesy – čili jinými slovy šetří na nákladech. Na stranu druhou se AI v mnoha ohledech stává jádrem produktu, nebo aspoň jeho vylepšením, s nímž firmy na trhu soupeří o zákazníky.

Dobře je to vidět třeba u samotné technologické burzy Nasdaq. Ta na jednu stranu reprezentuje technologické akciové tituly, jež díky masovému šíření aplikací založených na AI v posledních měsících a letech rostou. Na druhou stranu sama burza s umělou inteligencí pracuje, už v roce 2019 ji implementovala do svých procesů. Nejnověji testuje tzv. generativní AI, tedy novou generaci umělé inteligence.

AI se tak po Metaverzu stala „novým zaklínadlem“ mezi technologickými společnostmi, které se předhánějí v jejím vývoji i zavádění do vlastních procesů. Například IBM kvůli snížení nákladů uvažuje o využití vlastních AI čipů při provozu cloudu. Své vlastní čipy již mají společnosti Google a Amazon. Mezi významnými technologickými giganty, kde se hovoří o spojení s AI, nesmí chybět ani Microsoft.

A zdá se, že „sázka“ na nový technologický hit zatím firmám vychází. Za poslední rok, kdy slávu umělé inteligenci vydobyl zejména ChatGPT, si Microsoft připsal téměř 21 procent. Alphabet, mateřský podnik Googlu, stoupl skoro o 12 procent, akcie IBM vzrostly o osm procent. V mírně červených číslech je z vedoucích technologických gigantů pouze Amazon, který odepsal téměř tři procenta.

Zda nejde jen o bublinu, která má prasknout, definitivně ukáže trh až dlouhodobě. Každopádně zatím zjištěné přínosy AI ekonomicky převyšují rizika a nedostatky. Očekává se významný vliv umělé inteligence na posílení hospodářského růstu. Podle odhadů Goldman Sachs by globální HDP mohl díky jejímu zapojení v příštích 10 letech vzrůst až o sedm procent, tedy téměř o sedm bilionů dolarů.

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.

Chcete dostávat investiční texty do e-mailové schránky?

Přihlaste se pravidelnému odebírání investičního newsletteru Peníze HN, kde naleznete naše původní analýzy, tipy na dobré čtení nebo glosy analytiků.

newsletter Peníze

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist