Téměř každý se dnes může zbavit všech dluhů. Stačí, aby měl pravidelný příjem nebo za něj příbuzní měsíčně složili aspoň 2200 korun. Přesto se mají podmínky osobního bankrotu ještě zjednodušit: vláda už schválila úpravu insolvenčního zákona, která zkracuje dobu oddlužení, kdy dlužník platí aspoň část závazků, z pěti na tři roky. Už v roce 2019 se přitom zmírnila pravidla, když odpadla nutnost splatit 30 procent všech dluhů. Podle insolvenční správkyně Radky Šimkové však další zmírňování pravidel zájem o oddlužení nezvýší. V rozhovoru s HN společnice firmy Forteslegal insolvence mimo jiné popisuje, proč Češi radši zůstávají v exekuci.

Osvědčilo se podle vás odstranění podmínky splatit alespoň 30 procent všech dluhů?

Nenaplnila se očekávání, že do oddlužení vstoupí více dlužníků, zasáhl samozřejmě i covid. Probíhajících oddlužení je stejně nebo méně. Navíc ještě nedoběhl pětiletý cyklus, kdy se dozvíme, jak budou soudy přistupovat k dlužníkům, kteří splatili méně než 30 procent dluhů, a zda je skutečně od dluhů osvobodí. Nyní končí jen dlužníci ze zvýhodněné kategorie, kteří se mohli oddlužit do tří let – tedy důchodci, invalidé nebo ti, kterým se za tu dobu podařilo splatit alespoň 60 procent dluhů.

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.