Silná koruna je velké téma guvernéra ČNB Aleše Michla. Vrací se k němu opakovaně už proto, že ji vydává za svůj příspěvek v boji proti rekordní inflaci.

Například minulý týden během vystoupení před senátory prohlásil, že strategii stabilních sazeb (zvýšených na sedm procent ještě Rusnokovou bankovní radou) „jsme doplnili politikou silné koruny“. Té ČNB pomohla přímými intervencemi. A v posledních deseti měsících už stačila jen hrozba (či příslib), že k nim může kdykoli znovu sáhnout, a koruna dál posilovala. Přičemž platí, že se centrální banka sice zavázala bránit nadměrným výkyvům koruny, už ale nedefinovala onu „nadměrnost“.

Na svém čtvrtečním zasedání radní centrální banky svůj závazek bránit korunu zrušili. Nahradili ho opatřením, které lze nazvat maximálně placebem. Reakce koruny tomu odpovídala. 

Zbývá vám ještě 50 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Baví vás číst názory chytrých lidí? Odebírejte newsletter Týden v komentářích, kde najdete výběr toho nejlepšího. Pečlivě ho pro vás každý týden sestavuje Jan Kubita a kromě jiných píší Petr Honzejk, Julie Hrstková, Martin Ehl a Luděk Vainert.