Černý Mercedes Jaroslava Větvičky zvaný velký křídlák stojí připravený na dvorku v pražských Střešovicích, už za malou chvíli s ním vyrážíme na veteránskou rallye s tajným cílem.

„Dám mu trochu čuchnout,“ říká jeho majitel a otevírá kapotu, aby injekční stříkačkou vpravil do sání trochu benzinu. Dvě tři otáčky a motor bez problémů naskočí. Pro dnešek je to poslední nestandardní věc, kterou tohle pozoruhodné auto vyžaduje.

V létě roku 1963 zakládá v Praze několik nadšenců klub automobilů s třícípou hvězdou na kapotě. Bylo to v době, kdy něco takového nenapadlo ani samotné Němce, natož někoho jiného z kontinentální Evropy. Klub funguje dodnes, i když začátkem 90. let měl namále. Že dnes sedím právě v tomhle autě, není náhoda. Jaroslav Větvička stál v čele klubu od roku 1995 celé následující čtvrtstoletí. Má dobrou paměť na jména i události.

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.