Čína poprvé od února roku 2021 zaznamenala meziroční pokles spotřebitelských cen. Podle měření statistického úřadu ceny klesly ve srovnání s červencem loňského roku o 0,3 procenta. Desátým měsícem klesal také index výrobních cen (PPI).

Červencový vývoj spotřebitelských cen v Číně nebyl překvapením. Průzkumy vedené agenturami Bloomberg a Reuters ukázaly, že v průměru analytici očekávali meziroční pokles o 0,4 procenta. V červnu se index spotřebitelských cen (CPI) meziročně nezměnil.

Čína zažila poslední období deflace na přelomu let 2020 a 2021. Odborníci se však obávají, že letošní období poklesu cen by mohlo být delší kvůli problémům v hlavních odvětvích čínského hospodářství a vysoké nezaměstnaností mezi mladými, píše agentura AFP. Podle ekonoma Andrewa Batsona je hlavní příčinou „deflačního šoku“ krize v realitním odvětví. Výrazný pokles zaznamenaly v červenci také čínský vývoz a dovoz.

Desátý měsíční pokles za sebou zaznamenal v červenci index výrobních cen (PPI), který se propadl o 4,4 procenta. To je jisté zlepšení ve srovnání s červnem, kdy index zaznamenal meziroční pokles o 5,4 procenta.

Deflace je opakem inflace a označuje pokles obecné cenové hladiny. Většina ekonomů považuje deflaci za nebezpečnější pro vývoj ekonomiky než mírně rostoucí ceny. Spotřebitelé z ní na první pohled těží, protože mohou platit méně za zboží a služby. Deflace však obvykle také vytváří tlak na zisky firem, a skrývá tak riziko snižování mezd nebo propouštění.

Peking si stanovil cíl pro průměrnou spotřebitelskou inflaci v roce 2023 přibližně na tři procenta. Loni ceny meziročně vzrostly o dvě procenta.

Chcete dostávat investiční texty do e-mailové schránky?

Přihlaste se pravidelnému odebírání investičního newsletteru Peníze HN, kde naleznete naše původní analýzy, tipy na dobré čtení nebo glosy analytiků.

newsletter Peníze