Nezvykle velký rozruch vyvolala v českém veřejném prostoru chystaná investice největšího světového výrobce čipů Tchai-wan Semiconductor Manufacturing (TSMC) v Drážďanech. V „německém Silicon Valley“ vyroste v následujících letech továrna na čipy, tedy klíčové součástky aut nebo malé a velké elektroniky. Tchajwanská firma by měla do továrny napumpovat přes deset miliard eur (zhruba 242 miliard korun), německá vláda přidá dalších pět.

Na sociální síti X (Twitter) se následně rozjela debata o tom, proč továrnu na strategické komponenty nezískalo Česko, když má s Tchaj-wanem na rozdíl od Německa vřelé vztahy. HN proto oslovily experty z oboru polovodičů, mezinárodních vztahů a tchajwanského prostředí. Vysvětlují, proč myšlenka na továrnu TSMC v Česku byla od začátku utopie.  

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.