Nejdůležitějšími osobami, které ve středu ráno vystoupily po 13 hodinách letu z tchajwanské Tchaj-peje z prvního přímého spoje do Prahy, byla třicítka tchajwanských novinářů. I díky jejich práci se pak zúročí zájem o Česko mezi Tchajwanci, který byl patrný například v březnu při návštěvě velké delegace vedené šéfkou Poslanecké sněmovny Markétou Pekarovou Adamovou (TOP 09) na ostrově. Před covidem totiž do Prahy přiletělo ročně 200 tisíc tchajwanských turistů.

O otevření první pravidelné linky mezi Prahou a Tchaj-pejí se mluvilo posledních 10 let. Až nyní se našla jak politická vůle, tak byznysová rozvaha, jež lety dvakrát týdně umožní. „Po Praze je na Tchaj-wanu velká turistická poptávka. Přímá linka je však přínosná z různých pohledů. Letadla nevozí jen pasažéry, ale i náklad,“ zdůraznila Alice Rezková, výkonná ředitelka Česko-tchajwanské obchodní komory před příletem prvního letadla. Například pro firmy používající tchajwanské obráběcí stroje se tak výrazně zkracuje dodací doba a zlevňuje případný dovoz náhradních dílů.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.