Oceán tady omývá mrtvé korálové útesy do bizarních tvarů. Jeden z nich se jmenuje Královnina hlava a díky ní se v tomto severním výběžku ostrova Tchaj-wan v geoparku Yehliu vytvořila svébytná turistická atrakce, která přitahuje tisíce lidí. Jsme hodinu a půl jízdy autem z centra hlavního města Tchaj-peje a díváme se směrem, odkud by v případě, že se Čína rozhodne ostrov vojensky obsadit, měla přijít pomoc: tudy je nejkratší cesta k Japonsku, někdejší okupační mocnosti a nyní spojenci, na jehož 600 kilometrů vzdáleném ostrově Okinawa je nejbližší americká základna.

Po cestě jsou ještě ostrovy, tedy spíš skupina neobydlených mořských skal, kterým Japonci říkají Senkaku a Tchajwanci Tiaoyutai. O ně se před časem kvůli očekávaným podmořským zásobám plynu a ropy obě země přely. Pro Středoevropana mají ovšem zdejší vzdálenosti poněkud nepřehledný rozměr nedozírných dálek oceánu.

Zato Čína, která si naposledy minulý týden vyzkoušela námořní blokádu Tchaj-wanu a údajně i údery na klíčové cíle, je od Tchaj-wanu vzdálená jen 130 kilometrů – a některé ostrovy pod kontrolou tchajwanské vlády jsou pevnině mnohem blíž.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné za 40 Kč na 4 týdny
  • První měsíc za 40 Kč, poté za 179 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Nahlédněte do zákulisí dění v Evropě a sledujte českou stopu v Bruselu. Odebírejte jediný newsletter v Česku věnovaný unii Ředitelé Evropy. Připravují ho pro vás každý týden Ondřej Houska z Prahy a zpravodajka HN v Bruselu Kateřina Šafaříková.