V některých diskusních skupinách na tchajwanských sociálních sítích si jejich uživatelé mohli minulý týden přečíst na první pohled velmi chytlavou a zajímavou zprávu. Předsedkyně Poslanecké sněmovny českého parlamentu Markéta Pekarová Adamová prý dostala za návštěvu Tchaj-wanu od tamní vlády čtyři miliony dolarů. Platba měla pomoct její straně TOP 09 v prezidentských volbách. Zprávu zachytil chatbot Cofacts, založený před sedmi lety skupinou místních dobrovolníků bojujících proti čínským dezinformacím. Těmi se komunistická vláda z Pekingu snaží cíleně a systematicky rozložit a oslabit tchajwanskou společnost, která čím dál víc pokukuje po vyhlášení oficiální nezávislosti. I když už se ostrovní stát fakticky jako nezávislý chová.

„Často nejde najít původní zdroj takové dezinformace, protože lidé se na nás obracejí, když třeba něco takového slyší doma nebo ve své uzavřené diskusní skupině,“ vysvětluje Billion Leeová, aktivistka, která reprezentuje nevládní organizaci stojící za Cofacts. Odkud přesně se nesmysl o čtyřech milionech vzal, tak skupina neví.

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Nahlédněte do zákulisí dění v Evropě a sledujte českou stopu v Bruselu. Odebírejte nejlepší newsletter v Česku věnovaný EU Ředitelé Evropy. Připravují ho pro vás každý týden Ondřej Houska a Kateřina Šafaříková.