Za posledních pět let došlo k negativnímu vývoji indexu českých státních dluhopisů, který tak nyní vykazuje ztrátu ve výši čtyř procent. Pokud se zaměříme na časový horizont tří let, ztráta je dokonce značně vyšší a činí 14 procent. Nicméně, v posledním roce a půl došlo k pozoruhodnému vývoji, kdy se index vrátil na hodnotu nula.

Příčinou tohoto vývoje je předchozí nárůst úrokových sazeb, který měl za následek přechodné přecenění všech dluhopisů směrem dolů. Kromě negativního vývoje indexu českých státních dluhopisů se situace ještě více zkomplikovala zvýšením míry inflace. Tato kombinace faktorů vedla k dalšímu znevýhodnění investic v dluhopisových fondech. Přes tento předchozí negativní vývoj bych nyní nedoporučoval zanevřít na dluhopisové investice.

Naopak, ignorovat dluhopisy nyní by mohlo být právě jednou z největších chyb. Zdánlivě temné období, které bylo charakterizováno nejen poklesem ceny dluhopisů, ale i zrychlováním inflace, se může brzy změnit v období nových možností a výhod.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Baví vás číst názory chytrých lidí? Odebírejte newsletter Týden v komentářích, kde najdete výběr toho nejlepšího. Pečlivě ho pro vás každý týden sestavuje Jan Kubita a kromě jiných píší Petr Honzejk, Julie Hrstková, Martin Ehl a Luděk Vainert.