Na přelomu minulého a tohoto roku většina analytiků z nejprestižnějších investičních bank na Wall Street předpovídala, že letošek bude pro akciové trhy v USA chmurný. Obzvlášť první polovina roku měla být bolavá a vývoj té druhé viděli v duchu obnovy. O osm měsíců později lze při zpětném pohledu říci, že analytický konsenzus na Wall Street zklamal a stal se pravý opak většiny predikcí. Ukazuje to, jak obtížné je odhadovat vývoj na trzích, a to i jen pro pár měsíců.

Akciový optimismus v tomto roce zažehlo především nadšení z potenciálu umělé inteligence, nejvíce po zpřístupnění dosud nejdokonalejšího chatovacího programu ChatGPT. Investoři začali opouštět černé scénáře nejen kvůli AI, ale také kvůli ekonomické situaci, která se nezhoršuje tak, jak zněly předpoklady. Vliv má i fiskální expanzivní politika vlády USA, která od počátku roku do ekonomiky vypustila více než půl bilionu dolarů. Likviditu na trhu dočasně podpořil Fed, když v březnu na stabilitu bankovního sektoru vynaložil 300 miliard dolarů. 

Tento vývoj se však začíná jevit jako problematický. Americké akciové trhy nyní naceňují optimistický scénář, kdy se tamní ekonomika recesi buď úplně vyhne, nebo o ni jenom trochu zavadí a sazby začnou v příštím roce výrazně klesat. Nejen to, trhy také předpokládají, že  poklesy zisků amerických společností ve druhém čtvrtletí již nalezly své dno. Od třetího kvartálu pak započne v hospodaření podniků rychlá obnova. Její rychlost by odpovídala expandující ekonomice ve druhé polovině roku.

S tím ale nesouhlasí dluhopisový trh, který očekává, že se situace zhorší a recese skutečně nastane. Dluhopisový trh je větší a vede si lépe v předvídání makroekonomických a politických událostí. Ovšem načasování je něco, v čem nevyniká ani trh dluhopisů.

Akciové trhy se tak nacházejí v optimální zóně, otázka je, na jak dlouho. Historie se spíše přiklání k dluhopisovému trhu, ovšem nastává období rapidního růstu státních dluhů a nikdo přesně neví, k čemu to povede.

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.

Chcete dostávat investiční texty do e-mailové schránky?

Přihlaste se pravidelnému odebírání investičního newsletteru Peníze HN, kde naleznete naše původní analýzy, tipy na dobré čtení nebo glosy analytiků.

newsletter Peníze