Slavný americký investor Warren Buffett prý čte názory analytiků, jenom když v novinách nejsou žádné jiné vtipy. Po právě uplynulém pololetí se musí usmívat, protože na jeho slova opět došlo. Na počátku roku byl poměrně silný konsenzus analytiků (včetně autora tohoto komentáře), že světová ekonomika spadne do recese, a tudíž je rozumné snížit alokaci do akcií a dokoupit je levněji ve druhém pololetí. Naopak v takovém prostředí je vhodné zvýšit váhu dluhopisů. A u akcií preferovat hodnotové před růstovými.

Skóre „o poločasu“ ale vypadá tak, že žádná recese nenastala, nejvýnosnějším aktivem se staly akcie se zhodnocením 12,8 procenta, růstové tituly výrazně překonávaly hodnotové a dluhopisy vynesly pouze 1,4 procenta. A hodnota Buffettovy společnosti Berkshire Hathaway letos vzrostla o 12 procent.

A jak vypadá převládající názor analytiků a investorů na druhé pololetí? Obavy z recese jsou výrazně nižší zejména kvůli silnému trhu práce a poklesu inflace. Sentiment investorů se výrazně zlepšil. Nedosahuje sice euforie z konce roku 2021, ale například poslední průzkum stanice CNBC mezi individuálními investory ukázal, že 61 procent dotázaných považuje vývoj na akciovém trhu za nový býčí trend, nikoliv korekci medvědího trendu.

I přes zlepšení v ekonomice a na trzích je rozumné si ve druhém pololetí zachovávat obezřetnost. Akcie jsou vůči dluhopisům po růstu v první polovině roku relativně drahé. Globální akciová riziková prémie (ziskovost akcií proti výnosům dluhopisů) je nyní 1,7 procenta, což je nejníže od roku 2010. Průměrně tento ukazatel dosahuje přes tři procenta. Inflace klesá jen díky propadu cyklických složek, jádrová inflace se drží nebezpečně vysoko. Politika centrálních bank tak zůstává přísná a je otázka, jak dlouho to předlužené ekonomiky vydrží. Do popředí se dostává snaha zemí BRICS vytvořit vlastní měnu, zřejmě podloženou zlatem a komoditami.

V takovém prostředí je vhodné i nadále výrazně diverzifikovat portfolio, včetně například komodit nebo alternativních strategií, držet i defenzivní aktiva, jako je hotovost nebo zlato, a řídit investice aktivně s otevřenou myslí.

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.

Chcete dostávat investiční texty do e-mailové schránky?

Přihlaste se pravidelnému odebírání investičního newsletteru Peníze HN, kde naleznete naše původní analýzy, tipy na dobré čtení nebo glosy analytiků.

newsletter Peníze

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist