Teprve při odlivu zjistíte, kdo plaval nahý. Pravdivost oblíbeného výroku legendárního investora Warrena Buffetta již řadu měsíců pozorujeme kolem sebe. Přiškrcení penězovodů centrálních bank a prudký růst úroků kosí slabší kusy ve stádu. Jako vždy v minulosti v takové době dochází k odhalení různých letadlových a podvodných investičních schémat, jako byly některé obskurní kryptoměny, zázrační investiční roboti nebo pochybné dluhopisové emise.

Zdražení peněz rovněž prověřuje životaschopnost podnikatelských modelů. V případě Silicon Valley Bank, Credit Suisse a dalších bank či mnoha technologických firem se ukázalo, že jejich podnikání je založeno na předpokladech, které již přestaly platit. Podobný osud v pondělí postihl oblíbený titul mnoha českých investorů, britskou chemičku Venator. Nad propastí se stále potácí jiná zde populární firma Groupon a výčet zdejších investičních miláčků by mohl dále pokračovat.

Sázky na jednotlivou akcii, jakkoliv nadějnou a adorovanou místními investičními celebritami, jsou vždy spojeny s významným rizikem ztráty. Vyššího výnosu lze dosáhnout pouze podstoupením většího rizika nebo za cenu nižší likvidity. Jinými slovy při investování žádný „oběd zdarma“ neexistuje. Jediným je zřejmě diverzifikace a ukazuje se to i letos.

V kontrastu s bankroty a problémy mnoha firem je zajímavé, že akciový trh jako celek je v plusu. V prostředí nízké inflace a dlouhodobě klesajících úroků stačila diverzifikace mezi tradiční akcie a dluhopisy a investor ve většině let odešel s plusem nebo mírnou korekcí. Tento ideální svět se možná vrátí za delší dobu, než si většina z nás nyní připouští.

Ve světě vyšší inflace i úroků je nutností jít s rozložením investic o krok dále. Hledat aktiva, která v historii dokázala odolat inflaci. Zařadit do portfolia investiční strategie, jejichž výnos není závislý na akciích a dluhopisech. Nebát se držet také hotovost, protože nelze vyloučit ani krátké a prudké deflační kolapsy cen aktiv, kdy „cash is king“.

Chcete dostávat investiční texty do e-mailové schránky?

Přihlaste se pravidelnému odebírání investičního newsletteru Peníze HN, kde naleznete naše původní analýzy, tipy na dobré čtení nebo glosy analytiků.

newsletter Peníze