Momentálně mám deset prací na plný úvazek. Laťka je fakt nízko, nikdo na mě nedohlíží a všichni jsou tak tolerantní z hlediska nízkého výkonu, že mě vyhodí klidně až po osmi týdnech flákání. A další práci si případně najdu rychle, protože si můžu vybírat z tisícovky nabídek, popsal svou zkušenost s takzvanou přezaměstnaností (overemployment) jeden z uživatelů na serveru Hacker News.

Přístup, kdy lidé kombinují dvě a více zaměstnání na plný úvazek, se v posledních letech rozšířil zpravidla právě mezi technologickými pracovníky nebo také v bankovnictví a pojišťovnictví. Tedy u profesí, které dovolují práci z domova. A firmy to obvykle vůbec nezjistí.

Větší výskyt tohoto způsobu práce pozorují světoví zaměstnavatelé od doby covidové pandemie, která ve velké části firem udělala normu z alespoň částečné práce na dálku. Pokud si žádným způsobem nehlídají výkon svých zaměstnanců, nemusí vůbec postřehnout, že daný člověk nevěnuje firmě sto procent ze svých předepsaných 40 hodin týdně.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.