Až dosud jsme v Česku vybírali eurokomisaře či eurokomisařku přesně tak, jak se to nemá dělat. Všichni dosavadní čeští „vyslanci“ v Evropské komisi se jimi stali náhodou. Pavel Telička, Vladimír Špidla, Štefan Füle i Věra Jourová byli do Bruselu posláni nikoliv jako ti nejlepší možní kandidáti. Vláda je nominovala na poslední chvíli na základě výsledku momentálního mocenského střetu v koalici. Nebo, v případě Teličky, jako záskok za původního kandidáta, který se znemožnil (Miloš Kužvart). Prostě náhoda.
Ne že by pak tito lidé v Bruselu neuspěli nebo udělali ostudu. Třeba současná eurokomisařka Věra Jourová se po počátečním vlažnějším rozjezdu rozhodně stala respektovanou členkou komise. Ale po 20 letech členství v EU – této mety dosáhneme příští rok – bychom snad už mohli do této klíčové unijní instituce vyslat někoho, kdo bude výsledkem strategické úvahy o tom, jakou EU Česko chce, jaký český otisk chceme unii dát.
- Veškerý obsah HN.cz
- Mobilní aplikace
- Bez reklam
- Odemykejte obsah pro přátele
- Články v audioverzi + playlist
- Možnost kdykoliv zrušit
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.









