Až dosud jsme v Česku vybírali eurokomisaře či eurokomisařku přesně tak, jak se to nemá dělat. Všichni dosavadní čeští „vyslanci“ v Evropské komisi se jimi stali náhodou. Pavel Telička, Vladimír Špidla, Štefan Füle i Věra Jourová byli do Bruselu posláni nikoliv jako ti nejlepší možní kandidáti. Vláda je nominovala na poslední chvíli na základě výsledku momentálního mocenského střetu v koalici. Nebo, v případě Teličky, jako záskok za původního kandidáta, který se znemožnil (Miloš Kužvart). Prostě náhoda.

Ne že by pak tito lidé v Bruselu neuspěli nebo udělali ostudu. Třeba současná eurokomisařka Věra Jourová se po počátečním vlažnějším rozjezdu rozhodně stala respektovanou členkou komise. Ale po 20 letech členství v EU – této mety dosáhneme příští rok – bychom snad už mohli do této klíčové unijní instituce vyslat někoho, kdo bude výsledkem strategické úvahy o tom, jakou EU Česko chce, jaký český otisk chceme unii dát.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné za 40 Kč na 4 týdny
  • První měsíc za 40 Kč, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Baví vás číst názory chytrých lidí? Odebírejte newsletter Týden v komentářích, kde najdete výběr toho nejlepšího. Pečlivě ho pro vás každý týden sestavuje Jan Kubita a kromě jiných píší Petr Honzejk, Julie Hrstková, Martin Ehl a Luděk Vainert.