Už před začátkem války na Ukrajině bylo zřejmé, že český státní podnik LOM Praha do budoucna nechce stavět jen na opravách ruských vrtulníků Mil a výcviku pilotů pro ně. Důležitým bodem v obratu firmy směrem „na Západ“ je převzetí prvních čtyř amerických helikoptér českou armádou.

Základna v Náměšti nad Oslavou nyní disponuje třemi bojovými stroji Viper a jedním víceúčelovým vrtulníkem Venom. Už letos tak LOM Praha začne na servisu těchto helikoptér od amerického koncernu Bell vydělávat. Ve výsledku půjde o 20 strojů, jež nahradí ruské vrtulníky. Podle ředitele podniku Jiřího Protivy to přinese v příštích několika letech tržby kolem jedné miliardy korun.

Ještě důležitější může být v budoucnu spolupráce s dalším americkým koncernem Lockheed Martin – pokud česká armáda přezbrojí na stíhačky F-35. Česko si chce pořídit celkem 24 letounů F-35, které mají nahradit švédské Gripeny. A LOM Praha by měl být jedním z hlavních domácích leteckých podniků zapojených do průmyslové spolupráce. „Dohoda s Lockheed Martin se finalizuje a měla by se podepsat během září,“ potvrdil HN Protiva. 

Jak si LOM Praha momentálně vede?

Když jsem v roce 2021 do podniku přicházel, měl za sebou dva špatné roky a kumulativní ztrátu přes 200 milionů korun. Teď se firmu podařilo dostat do černých čísel, loni jsme měli zisk 17 milionů při obratu kolem 1,3 miliardy korun. Letos se chceme v tržbách dostat přes 1,5 miliardy. To je ale krátkodobé ozdravení. Důležitější je dlouhodobější léčebná kúra podniku, protože už nemůžeme stavět jen na tom, že umíme ruské vrtulníky Mil a s nimi spojený výcvik. Dochází k transformaci LOM z východu na západ, což nám přinese další příležitosti.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.

Chcete dostávat investiční texty do e-mailové schránky?

Přihlaste se pravidelnému odebírání investičního newsletteru Peníze HN, kde naleznete naše původní analýzy, tipy na dobré čtení nebo glosy analytiků.

newsletter Peníze