Radnice britského města Birmingham ohlásila, že fakticky zbankrotovala. Jde o největší místní samosprávný celek v Evropě, píše stanice BBC. Birmingham má přes 1,1 milionu obyvatel. Město bylo ve finančních obtížích posledních více než deset let poté, co mu Nejvyšší soud nařídil vyplatit přes miliardu liber zaměstnancům, kteří si stěžovali na nerovné mzdy. Radnice stále dluží až 760 milionů liber (asi 21,5 miliardy korun).

Labouristické vedení města uvedlo, že jde o „nezbytný krok na cestě k obnovení finanční stability města“. Faktický bankrot znamená, že město bude držet v chodu klíčové služby jako školství a sociální péči a bude plnit závazky plynoucí z platných smluv a dohod. Není však jasné, co město považuje za „zbytné“ služby, mohlo by jít například o parky, silnice, knihovny a kulturní akce, uvádí BBC.

Britský Nejvyšší soud v roce 2012 rozhodl ve prospěch 174 zaměstnanců, převážně žen, kteří pracovali na pozicích asistentů, uklízečů nebo v cateringu a neobdrželi finanční bonusy, které byly udělovány zaměstnancům v tradičně mužských profesích, jako jsou sběrači odpadu nebo čističi ulic.

Šéf birminghamské rady John Cotton a jeho náměstkyně Sharon Thompsonová nicméně uvedli, že do finanční tísně město přivedly i snahy zavést nový informační systém Oracle, který měl zefektivnit nakládání s účty a personální organizaci. Systém měl původně vyjít na 19 milionů liber (asi 537 milionů korun), po třech letech odkladů však letos v květnu vyšlo najevo, že celková cena může být až 100 milionů (asi 2,8 miliardy korun).

„Stejně jako další samosprávné celky v zemi Birmingham evidentně čelí bezprecedentním finančním výzvám, jež pramení z ohromného nárůstu poptávky po sociální péči pro dospělé, nižších příjmů z nájmů právnických osob a vysoké inflace,“ uvedli Cotton a Thompsonová. Dodali, že přísná omezení výdajů zavedli už v červenci a nyní podali žádost o další podporu ke Sdružení místních samospráv (LGA).

Na 26. září mají zástupci radnice podle BBC naplánované jednání s ministerstvem pro místní rozvoj, které se k věci zatím nevyjádřilo. Šéf konzervativní opozice na radnici Robert Alden uvedl, že vedení města „nedokázalo s dostatečnou rychlostí a urgencí řešit problém rovných mezd“. Konzervativní premiér Rishi Sunak už v červenci řekl, že „není úlohou vlády vyplácet radnice kvůli jejich špatnému hospodaření s penězi“. Labourističtí poslanci naopak vyzvali vládní ministry, aby birminghamskou radnici podpořili.

Birmingham není jediným britským městem ve finanční tísni. Investigace BBC v srpnu odhalila, že dluh průměrné britské radnice činí 33 milionů liber (asi 933 milionů korun). V pondělí radnice nedalekého Stoke-on-Trent oznámila, že i ona je na prahu bankrotu.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.