V Česku se ročně vytěží zhruba 3,5 milionu tun kaolinu, říkají data ministerstva průmyslu. Udrží-li se těžba na stejné úrovni, stát by mohl ze suroviny pro výrobu porcelánu získat ročně zhruba o 17,5 milionu korun více než v minulosti.

Kaolin, stejně jako jiné cenné materiály nacházející se pod zemí, jsou totiž jeho majetkem. Těžaři proto odvádí eráru část ceny vytěženého nerostu, sazby ovšem dlouho zůstávaly pod úrovní, kterou dovoloval zákon. Až vybrakovaná státní kasa přiměla vládu, aby vyslyšela letité volání ekologů a těžební poplatky zvýšila. Poté, co v květnu kabinet Petra Fialy představil hrubé obrysy záměru, aktuální návrh ministerstva průmyslu konkrétně definuje, o kolik by se úhrady za jednotlivé typy nerostů měly zvednout.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.