Se záměrem navýšit platby, které těžaři odvádějí státu za vytěžení nerostů, narazil svého času coby ministr financí i Andrej Babiš. Ekologické organizace je kritizují jako příliš nízké a dlouhodobě tlačí na jejich citelné zvýšení. Nyní se chce o to pokusit i vláda premiéra Petra Fialy v rámci konsolidačního balíčku na ozdravení veřejných financí.

Veškeré nerostné bohatství nacházející se pod zemí je majetkem státu. Těžební společnosti platí do rozpočtu určité procento z referenčních cen vytěžených surovin. To se týká třeba zemního plynu, lithia, zlata, kaolinu a mnoha dalších komodit. Většinu plateb však generuje hnědé uhlí, a tedy hlavně trojice společností, mezi které se řadí Sokolovská uhelná potomků zesnulého těžaře Františka Štěpánka, Sev.en miliardáře Pavla Tykače a Severočeské doly spadající pod ČEZ.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.