Výraz „papírový tygr“ je v čínštině označením pro něco či někoho, kdo je silný a hrozivý jen zdánlivě. Podle posledního vývoje se takovým papírovým tygrem stává samotná Čína. Signálů o jejích problémech je řada. Růst ekonomiky zaostává za očekáváním a letošní pětiprocentní cíl vlády se dostává do ohrožení.

Děje se tak navzdory snahám čínských autorit vývoj zvrátit. Centrální banka v létě již dvakrát snížila úrokové sazby, bankovní domy jsou tlačeny k financování problémového realitního sektoru, byla uvolněna řada administrativních omezení pro zadlužování domácností i firem, vláda snížila daňové zatížení rodin a regulátoři změkčili svůj postup vůči technologickým firmám.

Dosavadní neúspěch těchto snah indikuje hluboké strukturální kořeny čínských problémů. Na prvním místě se jedná o demografii. Čína stárne, vymírá, a navíc není atraktivní pro migranty. Svých limitů dosáhl i čínský růstový model postavený na zadlužování, vývozech a investicích. Zadluženost Číny je srovnatelná s nejbohatšími státy.

Země svou vysokou mírou zadlužení a koketováním s deflací stále více připomíná Japonsko začátku 90. let. Vývozy ji také nezachrání. V řadě odvětví si Čína vybudovala dominantní postavení neumožňující další růst tržního podílu, na paty jí šlapou levnější konkurenti a v rozletu tamní vývozce omezují americké sankce.

Globální ekonomika tak v Číně ztrácí jednu ze svých lokomotiv. Zatím to není tolik cítit. Slabá čínská poptávka pomohla skrze nižší ceny a dostupnost LNG dovozcům energií v čele s Evropou. A daří se jiným ekonomikám jako například Indii. Zatím pláčou hlavně firmy závislé na čínském trhu a investoři do tamních akcií. Index hongkongské burzy od začátku roku ztratil 10 procent a čínské akcie stahují dolů výkonnost fondů zaměřených na investice do rozvíjejících se trhů.

S ekonomickou slabostí jde ruku v ruce také slabost politická. Dříve či později utrpí pozice Číny jako velmoci a ostatní země se vůči ní začnou chovat s větší asertivitou. Proč se bát papírového tygra?

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.

Chcete dostávat investiční texty do e-mailové schránky?

Přihlaste se pravidelnému odebírání investičního newsletteru Peníze HN, kde naleznete naše původní analýzy, tipy na dobré čtení nebo glosy analytiků.

newsletter Peníze

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist