Většina firem bude muset od ledna 2025 přidat do nákladů novou položku – televizní a rozhlasové poplatky. Budou je platit, i když žádný televizor v celé firmě nikdy nebyl.

Rozhodovat nebude vlastnictví přijímače, ale počet zaměstnanců. Ministerstvo kultury pro tento účel rozdělilo firmy do šesti pásem. V tom nejnižším budou živnostníci, kteří pracují sami na sebe, a také firmy s méně než pěti zaměstnanci. Takových firmiček je v České republice nejvíc, celkově asi dvě stě tisíc. Podle chystaného zákona by za televizi živnostníci neplatili, pokud tedy nemají doma nějaký přijímač pro soukromou potřebu. V pásmu od šesti do 19 zaměstnanců se základní poplatek vynásobí koeficientem 3. Například televizní poplatek bude v takovém případě 3 × 160 Kč, tedy 480 Kč měsíčně. V pásmu od 20 do 49 zaměstnanců se bude poplatek násobit sedmi. U firem od 50 do 249 zaměstnanců se použije koeficient 20.

Zaměstnavatelé s 250 až 999 zaměstnanci budou násobit základní poplatek koeficientem 45. A v nejvyšším pásmu se ocitnou zhruba čtyři stovky největších zaměstnavatelů v zemi, čímž se myslí firmy nad tisíc zaměstnanců. Měsíčně budou do České televize posílat 16 tisíc korun, do Českého rozhlasu pět a půl tisíce.

Zbývá vám ještě 60 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Baví vás číst názory chytrých lidí? Odebírejte newsletter Týden v komentářích, kde najdete výběr toho nejlepšího. Pečlivě ho pro vás každý týden sestavuje Jan Kubita a kromě jiných píší Petr Honzejk, Julie Hrstková, Martin Ehl a Luděk Vainert.