Realitní trh se po roce vyčkávání a obav znovu probouzí k životu. Developeři s vidinou opětovného růstu zájmu o koupi bytů spouštějí nové projekty. Týká se to nejen Prahy, ale také Brna. V jeho severovýchodní části před dvěma týdny developer Trikaya zahájil výstavbu nové čtvrti Pod Hády. Na místě bývalé továrny postaví za čtyři miliardy korun v několika etapách více než 1000 bytů.

Podle šéfa firmy Dalibora Lamky jsou právě podobné projekty na takzvaných brownfieldech neboli nevyužívaných průmyslových plochách v současné době jedinou možností, jak stavět uvnitř měst. „A za jeho hranice jít nechceme. Už na začátku podnikání jsme si řekli, že nehodláme ukrajovat louky a pole. Nikdy jsme to nedělali a myslím, že to dělat nebudeme,“ říká Lamka v rozhovoru pro HN. Kritizuje také zdlouhavé stavební řízení, které podle něj prodražuje nemovitosti. Jen zmíněnou čtvrť Pod Hády chystala společnost Trikaya 14 let.

Trh s novými byty v uplynulém roce zamrzl, nyní se však zájem o novostavby zvedá. Projevuje se to i v Brně?

V Brně pozorujeme postupný nárůst prodejů. Myslím si, že trh se pomalu probouzí. Ale rozhodně se nedá mluvit o závratné euforii. Stále nejsme na úrovni před vypuknutím války na Ukrajině. Naše prognóza ukazuje, že v roce 2023 by měl být prodej bytů v Brně zhruba na stejné úrovni jako v roce 2022, což je mezi 500 a 600 byty. Dříve se ve městě prodávalo kolem 1100 bytů ročně.

Navzdory nižšímu zájmu ale ceny bytů příliš neklesly. A teď developeři opět mluví o zdražování. Kdo bude byty kupovat, když jsou dnes velmi obtížně dostupné i pro střední třídu?

Zbývá vám ještě 80 % článku

Co se dočtete dál

  • Nabízí stavební firmy developerům slevy?
  • Bude Trikaya kromě prodeje byty i pronajímat?
  • Jak developer nahlíží na výstavbu mimo město.
  • Jaké technologie a materiály hodlá na stavbách využívat v budoucnu.
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.