Česká ekonomika je plná paradoxů. Průměrný pracovník ve stavebnictví vytváří osmkrát méně přidané hodnoty než průměrný pracovník v oblasti nemovitostí. Rozdíl existoval vždy, ale zvýraznil se v posledních letech kvůli reálnému poklesu přidané hodnoty na pracovníka ve stavebnictví proti předcovidovému období o těžko pochopitelných 22 procent.

Ekonomicky přemýšlející jedinec se pokusí tuto informaci zařadit do kontextu. Není důvodem nižší odpracovaná doba? Ale ne. Přidaná hodnota na odpracovanou hodinu ve stavebnictví klesla téměř o shodných 21 procent. Druhou reakcí může být snaha stavebníky omlouvat. Extrémní nárůst cen materiálu jim mohl zkrátit marže, a potažmo přidanou hodnotu. Ani tato hypotéza nesedí. Změna cenových relací se promítá do nominálního vyjádření přidané hodnoty, v níž ale stavebnictví nijak nezaostává za jinými odvětvími. Reálný propad znamená, že pracovník za srovnatelný čas obložil dlaždicemi téměř o čtvrtinu menší plochu či zalátal na silnici o čtvrtinu méně děr než v roce 2019.

Poslední pokus o polemiku může směřovat k tvrzení, že jsou rozdíly v produktivitě kompenzovány odlišnou výší mezd. To ale platí jen okrajově. Osminásobně produktivnější zaměstnanec v nemovitostech si odnese oproti stavebníkovi mzdu vyšší o necelou třetinu. Ovšem, abstrahujeme přitom od živnostníků, pro něž nemáme data o výdělcích.

Proč srovnáváme stavebnictví zrovna se službami v nemovitostech? Jedná se v odvětvové struktuře o dva extrémy produktivity. Všechna ostatní základní odvětví se pohybují mezi nimi. Analýza odvětvové produktivity může být klíčem k vytvoření podmínek pro dlouhodobý růst HDP. Dává smysl ekonomickou politikou podporovat rostoucí odvětví s vysokou přidanou hodnotou, jako informační a komunikační činnosti, služby pro podniky či (některá) odvětví zpracovatelského průmyslu. A zároveň se podívat na zoubek stavebníkům, zda rostoucí podíl jejich činnosti nepadá do šedé ekonomiky.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist