Z konference Green Deal Summit Hospodářských novin by se mohlo zdát, že všechny otázky kolem ochrany klimatu jsou vyřešené a že se musíme bavit pouze o technických detailech. To bohužel není pravda, i v Hnutí Duha vidíme některé klíčové otázky dekarbonizace našich ekonomik jako nevyřešené. Petr Honzejk ve svém komentáři navrhuje nerůstové návrhy racionálně konfrontovat, ve skutečnosti jsou to ale právě nerůstové myšlenky, které racionálně konfrontují naše představy o tom, že dekarbonizace může být úspěšná i při neustálém zvyšování výroby a nerovností ve společnosti.

Nerůst není ekonomickou recesí, za kterou se často zaměňuje, ale úvahou nad tím, jak by mohl vypadat ekonomický systém, který svou stabilitu neodvozuje od neustálé expanze ve fyzicky konečném prostoru, a je navíc schopnější zajistit základní potřeby co největší skupině lidí. Byť je nyní snižování emisí zásadní pro stabilizaci klimatu, přechod z fosilní ekonomiky na nefosilní sám o sobě dlouhodobou udržitelnost nezajistí, pokud nebude respektovat limity naší planety a našich zdrojů.

Zbývá vám ještě 70 % článku

Co se dočtete dál

  • Proč je podle ředitelky Hnutí Duha nekonečný růst iluzí?
  • Proč podle ní není cesta k udržitelné budoucnosti jen technickým detailem?
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Baví vás číst názory chytrých lidí? Odebírejte newsletter Týden v komentářích, kde najdete výběr toho nejlepšího. Pečlivě ho pro vás každý týden sestavuje Jan Kubita a kromě jiných píší Petr Honzejk, Julie Hrstková, Martin Ehl a Luděk Vainert.