Pouze sedm procent firem v Česku o sobě říká, že jsou plně digitalizované. Oproti tomu v západní Evropě je jich bezmála čtvrtina. Podle průzkumů analytické společnosti International Data Corporation (IDC) je dnes přitom přibližně třetina globálního obratu společností generována z digitálních produktů.

IDC společně s Dell Technologies, Vodafonem a Hospodářskými novinami proto zorganizovaly první tuzemský ročník mezinárodní inovační soutěže IDC Future Enterprise Awards. Cílem je ocenit příklady úspěšné digitalizace v soukromém i veřejném sektoru, přiblížit je dalším firmám, a zvýšit tím konkurenceschopnost tuzemského byznysu.

V kategorii Best in Future Connectedness zvítězil projekt Národní muzeum v kapse. Mobilní aplikace je pro tuto klíčovou českou muzejní instituci s 20 miliony sbírkových předmětů zásadní inovací. Loni si ji stáhlo více než sto tisíc návštěvníků. Uživatelé v ní najdou audioprůvodce, navigaci, e-shop se vstupenkami a možnost si v reálném čase prohlédnout ikonického plejtváka myšoka oživeného pomocí rozšířené reality přes obrazovku telefonu. Využívá toho každý čtvrtý návštěvník.

Lidé si přes aplikaci už v prvním měsíci jejího fungování koupili 3,5 tisíce vstupenek z celkových 87 tisíc. „Aplikace tak postupně ulevuje zaměstnancům pokladen i kurátorům. Platí to především o víkendech, kdy je návštěvnost Národního muzea tři- až pětkrát vyšší než v pracovních dnech,“ dodávají zástupci muzea v popisu svého projektu.

Novince předcházel náročný mapping pro přípravu rozšířené reality, analýza a několik stupňů výběrového řízení. Do přípravy projektu se jako dobrovolníci zapojili renomovaní konzultanti a české technologické start-upy jako třeba Futured. Unikátní je i použití technologie nízkoenergetických vysílačů Bluetooth Beacon, které předávají informace do mobilů a umožňují navigaci. Po budově je jich rozmístěno více než tisíc, což je největší nasazení této technologie v Česku.

Vítězství v kategorii Best in Future of Digital Infrastructure si odnesla společnost Škoda Auto, která zavedla automatickou zpětnou vazbu v sériové výrobě. Díky tomu se veškerá výrobní dokumentace převedla z papíru do digitální podoby. Přístup k ní má téměř devět tisíc zaměstnanců montážní linky. Systém také umí v reálném čase upozornit konkrétní pracoviště na chybu ve výrobě.

Je nutno digitalizovat i v konzervativních oborech, jako je zdravotnictví nebo veřejná správa. Vyžaduje to však velkou odvahu, dodatečné úsilí a vytrvalost.

Návratnost této investice překračuje podle firmy 230 procent. Díky projektu dnes společnost umí automaticky přiřadit více než 85 procent závad konkrétní operaci i místu vzniku. Díky úspěšnosti projektu může závod v Kvasinách vyrábět současně několik různých modelů na jedné lince. Škoda Auto ho proto plánuje zavést i do dalších závodů.

Výsledky prvního ročníku soutěže IDC Future Enterprise Awards

Best in Future of Connectedness
(Nejlepší v budoucnosti propojování)

Vítěz: Projekt Národní muzeum v kapse, Národní muzeum

Finalista: Projekt Platforma Superfix, Woltair s.r.o.

 

Best in Future of Digital Infrastructure
(Nejlepší v digitální infrastruktuře)

Vítěz: Projekt Direct Quality Feedback based on dProduction, Škoda Auto a.s.

Finalisté: projekt Automation of Infrastructure through Code, Dentons Europe CS LLP

projekt dRSA - Digital Roadside Assistance, Europ Assistance s.r.o.

 

Digital Leader of the Year

(Digitální lídr roku)

Vítěz: Antonín Hlavinka (náměstek ředitele pro informační technologie), Fakultní nemocnice Olomouc

Finalisté: Michal Hátle (Head of Customer Value Management), E.ON Energie, a. s.; Bindioa Ouali (Operational Technology Officer), Safran Cabin CZ, s.r.o.

 

Special Impact Award
(Ocenění za mimořádný dopad)

Vítěz: projekt Pol Point - asistovaná digitální služba, Krajské ředitelství Policie Středočeského kraje

Finalisté: projekt data.Brno – opendata portal, Magistrát města Brna, projekt Digitalizace společnosti Ondrosroj, Ondřejovická strojírna, a. s.

Třetí soutěžní kategorie cílí na zkušené inovátory, kteří to umí nejen s technologiemi, ale i s lidmi. Porotu v tomto případě nejvíc zaujal Antonín Hlavinka, který pracuje ve Fakultní nemocnici Olomouc (FNOL) jako náměstek pro informační technologie, řídí Centrum digitálního zdravotnictví Lékařské fakulty Univerzity Palackého a působí jako poradce v týmu ministerstva zdravotnictví, který se věnuje digitalizaci. 

Pod Hlavinkovým vedením se podařilo ve FNOL vybudovat telemedicínskou platformu, která slouží k online komunikaci s tisíci chronicky nemocných pacientů. Podle výsledků zahraničních studií může telemedicína v praxi představovat velký zdroj úspor. Jen v případě této nemocnice jde o desítky milionů korun ročně. 

V kategorii Special Impact Award vítěze vybírali redaktoři Hospodářských novin. Z deseti projektů, které na posouzení poslala odborná porota, si první místo odnesla asistovaná digitální služba Pol Point, kterou vymyslelo Krajské ředitelství policie Středočeského kraje.

Z původního zajištění bezpečné komunikace mezi policií a ministerstvem vnitra je dnes služba, která umožňuje veřejnosti podávat oznámení přes nahrávaný videohovor. Lze využít jak vlastní elektronické zařízení, tak bezkontaktní nebo polokontaktní terminál. V Česku jich je 39, převážně ve Středočeském kraji. Lidé se díky této službě vyhnou zbytečnému čekání na oddělení i ztrátě soukromí.

Pol Point je podle policistů hojně využíván u výslechů zahraničních svědků dopravních nehod, ve věznicích nebo při řešení obzvlášť citlivých trestních činů, jako jsou domácí násilí nebo sexuální útoky. V roce 2021 bylo přes tuto službu podáno přes 300 oznámení, další rok 900 a v letošním roce se očekává 30procentní nárůst.

Do prvního ročníku soutěže dorazilo 47 platných přihlášek. Jednadvacet projektů se utkalo v kategorii Best in Future of Connectedness, 12 v Best in Future of Digital Infrastructure a 14 osobností soutěžilo o titul Digital Leader of the Year.

„Myslím, že výsledky prvního tuzemského ročníku soutěže odrážejí stav digitalizace v České republice. A také upozorňují na to, že lze a je nutno digitalizovat i v konzervativních oborech, jako je zdravotnictví nebo veřejná správa. Na rozdíl od digitalizace v sektorech, které inovace vítají, vyžaduje práce lidí ve výše zmíněných oborech dodatečné úsilí, odvahu a vytrvalost,“ říká Dana Vaníčková ze společnosti IDC.

Mezinárodní soutěž IDC Future Enterprise Awards vznikla ve formě uceleného programu v asijsko-pacifickém regionu v roce 2017. Dnes se vítězové jednotlivých kategorií „Podniku budoucnosti“ pravidelně vyhlašují ve více než 30 zemích světa na pěti kontinentech.

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.