Po třech letech má televizní moderátor a podnikatel Jaromír Soukup ve svých mediálních firmách společníka. Podle očekávání se jím stal brněnský specialista na pohledávkový byznys a restrukturalizace firem Jan Čermák a jeho společnost Servis-24. Ten už několikátým měsícem Soukupovi pomáhá s provozem a financováním jeho zadlužené skupiny.
Aktuálně získal poloviční podíl ve společnosti Empresa Media, která vlastní Barrandov Televizní Studio nebo vydává časopisy Týden a Instinkt. Zároveň se Čermák stal druhým jednatelem firmy. Pro všechny důležité kroky bude nyní potřeba podpisu obou jednatelů.
Vlastnické změny se očekávají i v dalších Soukupových společnostech, například v mediální agentuře Médea či v jeho realitních firmách.
Obě strany dohodu oznámily ve čtvrtek prostřednictvím ČTK. O chystaném vstupu Čermáka do Soukupových firem referovaly Hospodářské noviny minulý týden, stejně jako o pohybu mezi hlavními věřiteli.
Čermák podle svých slov považuje investici do mediální skupiny za zajímavou příležitost. „Všechny firmy zůstávají plně v provozu, zejména reklamní agentura, televize i tiskové vydavatelství. Náš tým okamžitě doplní a posílí management mediální skupiny Jaromíra Soukupa,“ uvedl Čermák.
Majitele TV Barrandov Jaromíra Soukupa hodila přes palubu první banka. Do případu vstupuje nový aktivistický hráč
Optimismem nešetřil ani Soukup. „Věřím, že máme zdravé jádro a že se nám proto toto obtížné období podaří překonat a v brzkém horizontu se vrátíme k růstu a rozvoji. Jan Čermák a jeho tým je partner, se kterým to společně dokážeme,“ sdělil někdejší náměstek na ministerstvu školství a boxer.
Naplňuje se tak scénář, který Čermák společně se spřáteleným fondem IFIS praktikují třeba v případu zlínské skupiny NWT Martiny Vítkové. Ta se dostala do neřešitelných dluhů kvůli loňské energetické krizi.
Čermák s IFIS po boku do případu vstoupil razantně a Vítkové prakticky nedal na výběr. Společně dokázali vyřešit bankovní závazky a zlínské rodině naordinovali bolestivou reorganizaci, kterou v létě věřitelé přijali. Na jejím konci získá Čermák ve skupině bezmála polovinu akcií. Některé části skupiny se mezitím zavřou, část majetku se prodá. Ozdravný proces ale z velké části zaplatí – jak už to tak bývá – malí a nezajištění věřitelé.
V případě Soukupa zatím není jasné, zda dojde na cestu insolvence, nebo se vztahy s věřiteli budou řešit mimo ni.
„V tuto chvíli je dohoda taková, že půjdeme cestou mimo insolvenci. Věříme, že se to může povést,“ uvedl pro HN Čermák. Plán je takový, že společnými silami by se mediální firmy měly postavit na nohy a zhruba po roce přichystat k prodeji. Zájemců z řad tuzemských miliardářů i strategických mediálních skupin je podle Čermáka na trhu dost.
Největšími věřiteli jeho firem jsou banky – ČSOB s pohledávkou přes 400 milionů korun a UniCredit se 120 miliony. Minulý týden prodala svou pohledávku Banka Creditas Pavla Hubáčka společnosti Litfin, která se zabývá financováním soudních sporů. Podle některých informací mohou brzy změnit majitele i další bankovní pohledávky.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist