Od roku 2025 začnou lidé platit své příjmy z prodeje firem, pokud jim vynesou více než 40 milionů korun. Původně měla novinka začít platit už od příštího roku, vláda však rozhodla o odkladu na poslední chvíli – před závěrečným schválením konsolidačního balíčku. Podnikatelé a majitelé firem tak mají o rok delší čas na seznámení se s novými pravidly. Anebo na to, aby svoji společnost rychle prodali, pokud to měli v plánu a chtějí se vyhnout zdanění. Podle partnera poradenské společnosti V4 Group Michala Jelínka takových lidí nebude málo. „Část podnikatelů tuhle možnost využije,“ říká v rozhovoru pro HN. Stát i tak očekává, že bude na nové dani inkasovat stovky milionů korun ročně.

Lze počítat s tím, že ze začátku se moc peněz na nové dani nevybere? I s ohledem na to, že málokterá firma vzroste na ceně o více než 40 milionů korun během několika měsíců či let, pokud to není raketový start-up.

V prvních letech účinnosti nová daň skutečně asi žádný zásadní přínos pro rozpočet mít nebude. Ale je třeba si říct, že hlavním motivem pro tento návrh je, aby se současné daňové osvobození přestalo využívat pro daňové optimalizace. Takže pro ně bude zároveň menší prostor, což by mohlo do veřejných rozpočtů přinést více na srážkové dani z dividend. Právě tato daň se výrazně optimalizovala přes osvobození od daně při prodeji firem.

Zbývá vám ještě 80 % článku

Co se dočtete dál

  • Jak se provádí daňová optimalizace prodejem firmy?
  • Jaké mohou v budoucnu nastat případy při převodech firmy?
  • Kdo vydělá na ročním odkladu nové daňové povinnosti?
  • Budou se prodeje sčítat za celé zdaňovací období?
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.