Ekonomická důvěra se v říjnu zlepšila a do velké míry tak kompenzovala propad v minulém měsíci. Nárůst byl tažen nejen lepší důvěrou mezi domácnostmi, ale i podniky. Navzdory říjnovému zlepšení však v obou případech zůstává ekonomická důvěra pod svým dlouhodobým průměrem a ukazuje, že zotavování domácího hospodářství prozatím příliš rychle neprobíhá.

Podnikatelský segment nejvíce ovlivnila důvěra v průmyslu, která po prudkém propadu v září opět citelně vzrostla, což bylo taženo odvětvím automotive. Minulý měsíc avizované potíže v dodavatelských vztazích u automobilek tak odezněly rychleji, než se předpokládalo. Nicméně optimismu ohledně dalšího vývoje v průmyslu nenasvědčuje ani zpomalující zahraniční poptávka, ani postupně slábnoucí nové zakázky. Koneckonců hodnocení současné poptávky ze strany průmyslníků se v říjnu zlepšilo pramálo a zůstává stále velmi nízké.

U ostatních sledovaných segmentů důvěra v říjnu poklesla s tím, že v případě služeb je nejslabší za poslední rok, v případě maloobchodu pak od začátku roku 2021 a ve stavebnictví je na nejnižších hodnotách od konce roku 2017. U domácností důvěra vzrostla zejména jejich příznivějším výhledem na ekonomickou situaci v příštím roce, celková úroveň však zůstává z dlouhodobějšího pohledu taktéž nízká z důvodu horší finanční situace a obav z budoucího vývoje.

Předstihové indikátory, jako jsou zmíněné ukazatele důvěry zveřejňované statistiky každý měsíc, ekonomové využívají k určení směru hospodářského vývoje dřív, než budou k dispozici oficiální čísla. Ty dosavadní předstihové indikátory i přes říjnové zlepšení příliš optimismu ohledně zotavování tuzemské ekonomiky v druhé polovině letošního roku nepřináší. Pokud tak dosavadní konsenzus prognóz vývoje domácího hospodářství čekal pro letošní rok mírně kladnou hodnotu, nejnovější údaje spíše naznačují, že se tuzemská ekonomika stále pohybuje na hraně recese a celoroční vývoj HDP může snadno skončit v červených číslech.

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.

Chcete dostávat investiční texty do e-mailové schránky?

Přihlaste se pravidelnému odebírání investičního newsletteru Peníze HN, kde naleznete naše původní analýzy, tipy na dobré čtení nebo glosy analytiků.

newsletter Peníze