Jsou to špatné zprávy. Maloobchodní tržby bez prodejů aut v srpnu podle v pátek zveřejněných dat výrazně klesly. Meziměsíčně byly v reálném vyjádření nižší o 0,8 procenta poté, co v červenci stagnovaly. Meziročně se tržby snížily o 2,8 procenta a významně tak zaostaly za tržním konsenzem, který očekával pokles o 1,9 procenta. Při srovnání s předpandemickým únorem 2020 byly nižší o více než sedm procent. V nemotoristickém segmentu nepatrně vzrostly pouze tržby za prodej potravin, zatímco v ostatních maloobchodních skupinách prodeje klesaly. Tržby za prodeje aut sice pokračovaly v rychlém růstu, jde však zřejmě o doběh předchozích zakázek, které nemohly být uspokojeny kvůli chybějícím výrobním dílům.

Pesimistický vývoj přetrval i v oblasti služeb. Zde se tržby v srpnu snížily meziměsíčně o 0,2 procenta, po červencovém poklesu o 0,9 procenta. Negativní trend v tomto odvětví přitom převládá již sedm měsíců v řadě a jde ruku v ruce se snižující se spotřebitelskou poptávkou. Ta se samozřejmě dotkla i e-shopů, které jsou významným klientem dopravních společností. Ve zbylých odvětvích sektoru služeb, jako je třeba ICT nebo stravování a ubytování, tržby meziměsíčně vzrostly.

Výkon ekonomiky tak ve třetím čtvrtletí zůstal pravděpodobně slabý. Po mírné recesi ve druhé polovině loňského roku a stagnaci v letošním prvním pololetí tak naděje na významnější zlepšení ve druhé polovině roku postupně mizí. Již červencová data byla velmi slabá, a to nejen z hlediska poptávky, ale i průmyslové a stavební výroby. Zatímco spotřebitelé se podle všeho do obchodů zatím nevrací, na průmysl dopadá útlum zahraniční poptávky a obnovené problémy s dodávkami dílů.

Pro letošní rok jsme v naší prognóze očekávali pouze skromný růst HDP o 0,1 procenta, i ten byl ale postaven na předpokladu, že ve druhé polovině roku dojde k významnějšímu oživení. To se zatím neděje, a je tak možné, že za celý letošní rok ekonomika nakonec vykáže pokles. Přetrvávající slabost tuzemského hospodářství pak bude zesilovat tlak na ČNB, aby začala snižovat úrokové sazby.

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.