Minulý týden přinesl další sadu měsíčních indikátorů o vývoji reálné ekonomiky, tentokráte za červenec. Všechny tyto ukazatele vysílají stejnou zprávu, a sice že tuzemské hospodářství do třetího čtvrtletí nevstoupilo zrovna šťastně. Poptávka domácností zůstala slabá, zatímco síla výrobního sektoru ochabovala.

Reálný objem maloobchodních tržeb bez prodejů aut se v červenci meziměsíčně zvýšil o pouhou desetinu procenta. Prodeje rostou již od května – s ohledem na velmi nízkou výchozí úroveň jde však stále o drobné oživení. Nedařilo se ani oblasti služeb, kde tržby oproti červnu v reálném vyjádření klesly o 0,3 procenta.

Právě nízká spotřeba domácností je hlavním důvodem toho, proč se česká ekonomika jako jediná z EU zatím nevrátila na předpandemickou úroveň. Břemeno rostoucích cen uvalené na domácnosti během pandemie a následné energetické krize bylo v mezinárodním srovnání neobvykle silné, a to navzdory nejvíce napjatému trhu práce.

Reálné mzdy sice v Česku začaly ve druhém kvartále mezičtvrtletně růst, oproti očekávání však pomalejším tempem. Za celý letošní rok i tak pravděpodobně opět klesnou, a to po výrazném propadu loni. Spotřebitelský sentiment navíc i přes mírné zlepšení zůstává na úrovni minim z dob pandemie. K oživení spotřeby a ekonomiky jako celku rozhodně nepomáhá ani zvyšující se obliba nákupů v levnějším zahraničí.

Slabou spotřebu domácností po celé první pololetí vyvažoval rostoucí čistý vývoz. Možná i kvůli tomu ekonomika jen stagnovala a nepokračoval její pokles z druhé poloviny loňska. Za vyšším čistým vývozem stálo ovšem oživení průmyslu související s obnovenými dodávkami výrobních vstupů a realizací předchozích objednávek. Přísun nových objednávek se ale v posledních měsících ve většině odvětví zpracovatelského průmyslu zbrzdil, to samé platí pro stavebnictví. V červenci v obou zmíněných sektorech produkce meziměsíčně klesla skoro o čtyři procenta.

Letní měsíce jsou kvůli čerpání dovolených běžně spojené s větší datovou nejistotou a na silné závěry je tak brzy. Varovné signály ohledně dalšího vývoje průmyslu se nicméně množí napříč celou globální ekonomikou. Dosud široce očekáváný scénář obnovení tuzemského hospodářského růstu ve druhé polovině roku je tak nyní spojen s výraznými negativními riziky.

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.

Chcete dostávat investiční texty do e-mailové schránky?

Přihlaste se pravidelnému odebírání investičního newsletteru Peníze HN, kde naleznete naše původní analýzy, tipy na dobré čtení nebo glosy analytiků.

newsletter Peníze