Je to každoroční rutina. Odbory a zaměstnavatelé vedou jednání o nastavení minimální mzdy, která končí nedohodou, a jako arbitr nastupuje vláda. Šance, že by se jednající strany dohodly, je z principu mizivá. Nedohodou pro ně nevzniká riziko. A naopak – rozhodnutí kabinetu mohou prodávat jako svůj úspěch. Vlády do rozhodnutí obvykle vkládají špetku ekonomického pragmatismu a velký díl svých politických preferencí. Minimální mzda je tak v Česku ledasčím, ale sotva kotvou pro odměňování za práci.

Letos odbory požadovaným zvýšením minimální mzdy o 2200 korun vykoply míč vysoko. Její meziroční nárůst o 12,7 procenta vyvolává reminiscence na někdejší výrok Jiřího Paroubka „Kdo z vás to má?“. Na reakci zaměstnavatelů si budeme muset počkat, uvedené tempo nicméně ostře kontrastuje s jednociferným růstem průměrné i mediánové mzdy v české ekonomice, ať už podle zveřejněných čísel nebo výhledů do příštího roku. Ani samotní autoři návrhu jistě s takovou štědrostí nepočítají. Sázejí na to, že vysoká hra ze začátku utkání ovlivní aspoň trochu jeho konečný výsledek.

Ani to není jisté. Ekonomický pragmatismus by měl vládu nabádat k opatrnosti. Minimální mzda je v české ekonomice důležitější kategorií, než by odpovídalo podílu kolem tří procent pracovníků, kteří ji berou, na celkové zaměstnanosti. Vazba minimální mzdy na tarify je v médiích široce diskutovaná. Dynamika minimální mzdy se patrně propisuje do té průměrné i více, než by odpovídalo pouhým tarifům, a to s malým zpožděním. Zvýšit reálné mzdy v příštím roce je nepochybně žádoucí, ovšem v míře, která nevyvolá novou inflační vlnu.

Letošní rozhodnutí vlády o výši minimální mzdy by mohlo být posledním, než ho nová pravidla svěří automatům. Kroťme ale optimismus. Napojení minimální mzdy na průměrnou dává ekonomický smysl, ovšem naráží na obavy obou stran z nevhodně zvolených parametrů. A v případě odborů možná navíc na pocit, že se kaprům vypouští rybník.

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.

Chcete dostávat investiční texty do e-mailové schránky?

Přihlaste se pravidelnému odebírání investičního newsletteru Peníze HN, kde naleznete naše původní analýzy, tipy na dobré čtení nebo glosy analytiků.

newsletter Peníze

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist