Ekonomiku letos čeká pokles, tvrdí nejnovější prognóza ministerstva financí. V té minulé ještě analytici počítali s růstem, i když jen o 0,1 procenta.

Důvod poklesu je podle ministra Zbyňka Stanjury jasný: domácnosti utrácejí podstatně méně, než se čekalo. Snížení spotřeby je razantní, přestože nezaměstnanost zůstává při zemi. A jak uvádí nová předpověď resortu, trh práce je stále v nerovnováze, která souvisí s nedostatkem pracovníků. Takže jak letos, tak ani v příštím roce míra nezaměstnanosti nepřesáhne 2,8 procenta, což je daleko méně, než uvádějí učebnice ekonomie jako „přirozenou míru nezaměstnanosti“.

Zjednodušeně řečeno v Česku pracuje i ten, komu se moc nechce. A přestože řada analytiků stále varuje před mzdově inflační spirálou – situací, kdy se mzdy utrhnou ze řetězu a poletí vzhůru a zaměstnanci začnou vykupovat obchody, protože jejich kapsy budou přetékat penězi –, realita vypadá jinak. Při pohledu na výsledovky firem se spíš zdá, že plné kapsy zůstávají zaměstnavatelům, kteří zcela zjevně nemají v úmyslu se o ně víc dělit. Prostřednictvím svých zájmových asociací a svazů spíš tlačí na vládu, aby dovezla další levnou pracovní sílu odkudkoliv, kde jsou mzdy ještě nižší.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se