Nejprve se setkal s premiérem, pak vystoupil na nedávné konferenci Green Deal Summit Hospodářských novin hned po předsedkyni Evropské komise Ursule von der Leyenové a průběžně měl jednání s českými top byznysmeny. Poselstvím Asutoshe Padhiho z poradenské společnosti McKinsey byla „titanová ekonomika“. Padhi šéfuje regionální kanceláři firmy zaměřené na Severní Ameriku. Do Prahy zavítal po dlouhé době na pozvání Daniela Svobody, řídícího partnera McKinsey pro střední Evropu.
Oba hovořili s HN o současných příležitostech a těžkostech, které provází agendu Green Dealu, přechodu na zelenou ekonomiku, a to nejen v postsocialistických státech, ale také mimo Evropskou unii.
Spojené státy loni přijaly takzvaný Inflation Reduction Act (IRA), který motivuje firmy investovat do čistých technologií přes daňové úlevy. Při vaší prezentaci na Green Deal Summitu jste o vývoji v USA mluvil jako o inspiraci pro Evropu. V Evropě teď přitom spíše zaznívá obava z odchodu evropských firem do Spojených států za lepšími podmínkami. Jaké jsou zatím zkušenosti?
Asutosh Padhi (AP): Od schválení IRA v loňském roce už různé firmy oznámily investice ve výši zhruba 270 miliard dolarů do 80 různých výrobních provozů. Největší hnací silou jsou společnosti z USA, následují podniky z Jižní Koreje a hned za nimi firmy z Evropy. Jestli je to hrozba pro evropské společnosti, teprve ukáže čas. I vy v Evropě teď zjišťujete, jak hluboce se musí ekonomika změnit, abyste mohli dekarbonizovat jednotlivá ekonomická odvětví. Samozřejmě se v tuto chvíli jedná o teprve ohlášené investice. Zda se uskuteční, závisí na procesech povolování, růstu síťové infrastruktury či dostupnosti pracovních sil a rozvoji talentů. Takže realizace těchto investic bude ještě nějakou dobu trvat.
Kam tyto investice míří?
AP: Jsou velmi různorodé. Typicky míří na nejrůznější komponenty do baterií, pro solární a větrnou energetiku, technologií pro ukládání uhlíku nebo výrobu zeleného vodíku. To jsou sektory, v nichž IRA poskytuje firmám daňové úlevy v takové výši, aby se technologie mohly stát komerčně životaschopnými.
Co se dočtete dál
- Čím se vyznačují firmy titanové ekonomiky?
- Jak se může český průmysl na titanové ekonomice podílet?
- Jak si stojí Česko v Green Deal agendě ve srovnání se sousedními státy?
- V čem průmysl zaostává a jak to zlepšit?
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.