Nošení těžkého nákupu, úklid domácnosti nebo hra s dětmi. Není nutné chodit pravidelně do posilovny, riziko propuknutí některých typů rakoviny je možné snížit i pomocí běžných aktivit, které ovšem dosahují střední až vyšší intenzity. Stačí se jim přitom každý den věnovat jen pár minut. Ukázala to nedávná studie publikovaná v recenzovaném odborném časopise JAMA Oncology.
Výzkumníci z univerzity v australském Sydney v ní dlouhodobě sledovali zdravotní data více než 22 tisíc lidí ve věku od 40 do 69 let, kteří běžně necvičí a například na procházku jdou maximálně jednou týdně. Účastníci přitom nosili speciální přístroje, které po sedm dní měřily jejich fyzickou aktivitu. Poté je vědci sledovali v nadcházejících šesti až sedmi letech. A u 2356 z nich se v té době objevily nové případy rakoviny.
U těch účastníků studie, kteří ve sledovaném týdnu například dobíhali autobus nebo vycházeli schody po dobu tří až čtyř minut denně, byl později výskyt rakoviny až o 18 procent nižší ve srovnání s těmi, kdo žádnou takovou aktivitu nedělali. U denního pohybu po dobu čtyři a půl minuty se pak riziko onkologických onemocnění snížilo dokonce o 30 procent. A to i v případě, že nešlo o jednu takto dlouhou aktivitu, ale například více minutových. Největší rozdíl zaznamenali u rakovin dělohy, prsu a tlustého střeva.
„Je to trochu, jako byste si aplikovali principy vysoce intenzivního intervalového tréninku do vašeho každodenního života,“ uvedl vedoucí výzkumného týmu Emmanuel Stamatakis.
Podle výsledků studie vedou zmíněné každodenní aktivity ke zlepšení kardiorespirační kondice, tedy ke zvýšení maximálního objemu kyslíku, který jsou plíce člověka schopné během fyzické aktivity využít. Údaj tak vypovídá o dechové vytrvalosti jedince.
Ke snížení rizika onemocnění dále podle autorů studie může přispívat i zvýšení citlivosti na inzulin, jež se s fyzickými aktivitami dostavuje. Ta pomáhá s lepším využíváním krevního cukru, který se pak méně dostává do krevního oběhu. „Souvislost ale ještě musíme blíže prozkoumat ve větších studiích,“ dodává Stamatakis.
Jak si prodloužit život o 24 let: posilujte podle Cher a odpočívejte jako vrcholoví sportovci
Ačkoliv přínos sportu v prevenci onkologických onemocnění už vědci dříve prokázali, poprvé se zabývali i běžnými činnostmi, které nejsou považované za cvičení. Dospělí zejména ve středním věku jsou podle Stamatakise vystaveni vyššímu riziku propuknutí onkologických onemocnění právě proto, že často vůbec necvičí.
„Díky novým technologiím, které sledují aktivitu a každý je může nosit jednoduše s sebou, můžeme konečně zkoumat i dopad, jejž mají každodenní aktivity s vyšší intenzitou,“ říká Stamatakis.
Jak ale upozorňuje Eliška Sovová, přednostka kliniky tělovýchovného lékařství ve Fakultní nemocnici Olomouc, je pětiminutová denní aktivita stále málo. „Je to 35 minut týdně, a to je přesně polovina dávky pohybu, kterou doporučuje Světová zdravotnická organizace.“ Sovová by tak raději motivovala lidi k tomu, aby například u pěti minut začali, ale zátěž postupně zvyšovali.
Podle fyzioterapeutky Ivy Bílkové ke zdraví stačí, pokud se každý aspoň dvakrát denně zadýchá a zapotí: „Nejde o to, abychom trávili každý večer ve fitku, ale abychom se nevzdávali přirozeného pohybu – šli do a z práce pěšky nebo jeli na kole, vyšli schody namísto použití výtahu, zahráli si s dětmi na honěnou nebo zahradničili.“
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist