Jen během nadcházejících dvou let čeká Česko čtveřice voleb. Postupně do Evropského parlamentu, krajů, Senátu a Poslanecké sněmovny. S tímto vědomím si TOP 09 na sobotním sněmu v pražském hotelu Clarion zvolila nové vedení, jehož cílem bude, aby význam strany pohybující se samostatně na hranici pěti procent hlasů nespočíval jen v tom, že je součástí vládnoucí koalice Spolu.
Péči o to, že bude nejvíce probruselsky naladěná strana ze zmíněné koalice víc slyšet, má mít nový místopředseda, původním povoláním učitel, Matěj Ondřej Havel. Jako posilu do vedení si ho přála i staronová předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová, která hladce obhájila svou pozici a vstupuje tak už do svého pátého roku v čele strany. Což je mimochodem významně déle, než absolvovali její předchůdci Miroslav Kalousek a Jiří Pospíšil.
Když Pekarová Adamová absolvuje coby předsedkyně celé období, na které byla zvolena, vyrovná se tak spoluzakladateli strany Karlovi Schwarzenbergovi. Ne vše však v průběhu sobotního sněmu šlo tak, jak jednička strany očekávala.
Co se dočtete dál
- Proč ve volbách nejužšího vedení propadl Jan Jakob, jehož si po svém boku Markéta Pekarová přála?
- Může Jakob odnést volební neúspěch i v rámci poslaneckého klubu?
- Měl by jeho potenciální nástupce Miloš Nový o pozici šéfa poslanců zájem?
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.