Zisky akcií jsou v listopadu skutečně masivní. Od začátku roku přidal index S&P 500 18 procent, ale jen v tomto měsíci osm procent (shodně jako Nasdaq 100), tedy téměř polovinu veškerých zisků. Na první pohled je tedy vidět, že dosavadní růst je extrémně silný. Mnoho oportunistických investorů proto už hledá příležitosti jít proti trhu a možnosti tady jsou. Z pohledu sezonnosti by se však trhu mělo dařit, což podporují data z ekonomiky, vývoj na dluhopisovém trhu nebo výsledky společností.

V letošním roce veškerou pozornost sebraly technologické giganty. Jejich růst táhl akciové indexy výše, což se za poslední měsíc změnilo. K technologiím se totiž přidal i zbytek trhu. Například akcie s menší kapitalizací z indexu Russell 2000 rostly od začátku měsíce bezmála o devět procent, nicméně propad, který předcházel růstu, byl poměrně masivní. Od září do listopadu ztratil Russell 13,5 procenta, zatímco S&P 500 a Nasdaq 100 shodně sedm procent. Zčásti tedy jde o efekt nižší základny. Růst má přitom podobně jako předchozí pokles stejného jmenovatele a tím jsou výnosy z dluhopisů. Desetiletý dluhopis se dostal až na pět procent, potom klesl pod 4,5 procenta. Poklesu pomohla lepší čísla inflace za říjen, ale především oznámení amerického ministerstva financí, že emise dluhopisů bude v nižším objemu, než se původně očekávalo.

Zde je možná příležitost pro oportunisty. Emise dluhopisů bude ve čtvrtém kvartálu stále nejvyšší v historii a na začátku příštího roku by měly nové dluhopisy trh doslova zaplavit. Hlavním důvodem vyšších výnosů přitom nebyla inflace ani politika Fedu, ale příliš vysoká nabídka dluhopisů, která převyšovala dostupnou poptávku. Těžko uvěřit, že se na této dynamice něco změní a výnosy budou jen klesat. Akcie tedy slaví „vítězství“ nad vysokými výnosy možná předčasně, každá další nová emise je může dostat výše. Stejně tak stále odolná ekonomika a odhodlání Fedu držet sazby vysoko.

Chcete dostávat investiční texty do e-mailové schránky?

Přihlaste se pravidelnému odebírání investičního newsletteru Peníze HN, kde naleznete naše původní analýzy, tipy na dobré čtení nebo glosy analytiků.

newsletter Peníze

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist