Covidová krize zasáhla do světových ekonomik nejen ve svém průběhu, její vliv je patrný doposud. Zjednodušeně by se dalo říci, že kromě jiného v mnoha zemích vedla k výrazné tvorbě úspor domácností a zároveň značně vylepšila finanční pozice firem. Zatímco v „normálních“ dobách jsou firmy čistými plátci úroků, takže zpřísňování měnových politik vede ke zvyšování jejich úrokových nákladů, poklesu ziskových marží, následně ke snižování investiční aktivity a nakonec i k hospodářské krizi, v současné době je situace jiná.

Firmy v dobách covidu využily možnosti levného financování a například ve Spojených státech za extrémně výhodných podmínek vydaly ve velkém množství korporátní dluhopisy s dlouhými splatnostmi. Tyto prostředky navíc často ani nepotřebovaly. V podmínkách, kdy Fed zvyšuje úrokové sazby, se tak jejich úroková pozice paradoxně zlepšuje. To se pak odráží i na vývoji ziskových marží, které jsou tradičně velmi dobrým ukazatelem toho, kdy lze v ekonomice USA očekávat recesi.

Zatímco tržní konsenzus předpokládal, že ziskové marže ve druhém čtvrtletí letošního roku poklesnou, došlo naopak k jejich růstu. To pak vedlo i k tomu, že finanční trhy přehodnotily své výhledy, a zatímco ještě zkraje letošního roku očekávaly nástup recese již letos, nyní ji pro změnu neočekávají vůbec, a to ani v příštím roce.

Náš odhad předpokládá, že utažená měnová politika a vysoké dlouhodobé úrokové sazby nakonec ekonomiku USA ve druhém a třetím čtvrtletí příštího roku do recese přece jen uvrhnou. Ta by však měla být krátká a mělká. Ekonomika eurozóny by se jí pak díky velkým nahromaděným covidovým úsporám i dobré kondici korporací měla vyhnout úplně.

Ze stávajícího vývoje je tak patrné, že přestože doba covidová již dávno minula, s nerovnováhami, které s sebou přinesla, se ekonomiky budou vyrovnávat ještě dlouho.

Baví vás číst názory chytrých lidí? Odebírejte newsletter Týden v komentářích, kde najdete výběr toho nejlepšího. Pečlivě ho pro vás každý týden sestavuje Jan Kubita a kromě jiných píší Petr Honzejk, Julie Hrstková, Martin Ehl a Luděk Vainert.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist