Prezident Petr Pavel navrhl na ústavního soudce advokáta Milana Hulmáka, který působí mimo jiné na Právnické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Na hradním webu to v úterý oznámila prezidentská kancelář. Hulmák je aktuálně třetím adeptem, kterého Pavel navrhnul Senátu k vyslovení souhlasu se jmenováním. V týmu ústavních soudců jsou nyní volná dvě místa. O nominacích má prezident jednat s představiteli horní parlamentní komory tento čtvrtek.

Před měsícem prezident navrhl Senátu na ústavní soudce advokátku Lucii Dolanskou Bányaiovou a soudce Nejvyššího správního soudu Zdeňka Kühna. Horní parlamentní komora o jejich nominaci rozhodne do Vánoc. Dvouměsíční lhůta na schvalování Hulmákovy kandidatury by měla senátorům skončit koncem ledna.

Senátem v říjnu neprošel předchozí Pavlův nominant, soudce Nejvyššího soudu Pavel Simon. Senát 18. října jeho nominaci neschválil. Simon se stal prvním adeptem prezidenta Pavla, který v horní parlamentní komoře neprošel.

Dvouměsíční lhůta na schvalování Hulmákovy kandidatury by měla senátorům skončit koncem ledna. Hulmák by mohl v týmu ústavních soudců nahradit Jiřího Zemánka, jehož desetiletý mandát skončí 20. ledna.

Hulmák podle životopisu absolvoval Právnickou fakultu Západočeské univerzity v Plzni, věnoval se výuce občanského práva hmotného a procesního, působil též jako lektor pro Justiční akademii ČR a Justiční akademii SR. Je členem pracovní komise Legislativní rady vlády pro soukromé právo. Podílel se na přípravě nového občanského zákoníku. Působí v advokátní kanceláři Havel&Partners.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.