Debata o předvánočním prodeji živých kaprů v kádích a jejich zabíjení na veřejnosti je v posledních letech stále intenzivnější. A hlasu ochránců zvířat proti krvavým rybím jatkám v ulicích naslouchají i obchodníci. Loni se tak pro zákaz kádí před svými obchody rozhodl řetězec Lidl a letos se k němu podle zjištění HN přidává i další supermarket. 

„V letošním roce nebudeme realizovat prodej kaprů u žádné z našich poboček,“ potvrdila za řetězec Billa Věra Lantová. Krok je podle ní součástí širšího plánu, který mezi své klíčové priority řadí zodpovědný přístup k životnímu prostředí a životním podmínkám zvířat. V rámci stejné strategie se například prodejny zavázaly ukončit od ledna 2024 prodej vajec z klecových chovů. V minulém roce přestaly také nabízet zábavní pyrotechniku

Billa se tak stala po Lidlu druhým z velkých řetězců, který oznámil, že se živé ryby před jejich obchody prodávat nebudou. Ostatní obchody zákaz neplánují. Například před Kauflandem budou prodejci s kapry u 133 z celkových 143 prodejen. Mluvčí Renata Maierl ale doplnila, že je pro řetězec důležité, aby prodej kaprů probíhal za dodržování všech pravidel.

K přerušení prodeje se nechystají ani prodejny Albert. Tento řetězec argumentuje tím, že není ve většině případů majitelem ploch před obchody, a nemůže tak prodej ovlivňovat.

Tesco už minulý rok pro HN avizovalo, že o změně bude do budoucna přemýšlet, letošních Vánoc se to ale týkat nebude. „Před vybranými prodejnami budeme umožňovat prodávat kapry v kádích externím prodejcům,“ shrnula mluvčí prodejen Iva Pavlousková. 

Na to, že si kapři prochází od výlovu po pobyt v kádích stresem, cítí bolest a jsou často zabíjeni neohleduplně, upozorňuje několikátým rokem například projekt Vánoce bez násilí. 

Například podle biologa Martina Čecha se ale otázka stresu spojená s vánočním kaprem zbytečně přeceňuje. „Všichni žijeme v permanentním stresu, zvířata a ryby z toho nevyjímaje. I takový kapr je ve volné přírodě, pokud tak rybníky můžeme vůbec nazývat, stresován přítomností a loveckými aktivitami predátorů.“ Čech má na mysli kormorány, vydry, volavky, ale také výrazné kyslíkové deficity zejména v parném létě a v souvislosti s masovým odumíráním sinicového vodního květu.

„Kapr je hejnová ryba, často vytváří velmi početné, těsné agregace. Můžeme říci, že je to dokonce tvor sociální. Že je v kádi namačkán s ostatními rybami, mu moc nevadí. Je to pro něj do značné míry přirozené,“ dodává s tím, že drtivou většinu života je na tom nesrovnatelně lépe než drůbež, králíci, prasata nebo krávy.

Čech proto zákazy káďového prodeje u řetězců nepovažuje za šťastné. „Naopak pro nejmladší generaci, zejména ve velkých městech, je to jedna z mála možností, jak se na živou rybu podívat.“ 

Navíc podle něj právě nejmladší generace dobře pochopí, že pokud jí maso, tak se kvůli tomu musí živý tvor zabít. „Nelze děti udržovat v nějaké informační bublině. I ony se k této volbě budou muset jednou postavit čelem.“

Podobně situaci vidí také hydrobiolog Milan Říha z Biologického centra Akademie Věd České republiky: „Jestliže jsou kapři správně zabiti – tedy za krátké manipulace s následným rychlým omráčením a vykrvením –, ryba zbytečně netrpí a neliší se to od jateční porážky jiných hospodářských zvířat. Problém je, že si společnost odvykla vidět smrt zvířat na vlastní oči, a toleruje ji tak mnohem méně, než když se odehrává za zdmi masokombinátů.“

Biolog Čech za mnohem větší týrání považuje vypouštění vánočního kapra do volné vody. Kapr je totiž na vánoční trh dlouhodobě chystán, je určen k zabití a konzumaci a není připraven na to, že má vydržet celou zimu až do jara. „Takto vypuštěného vánočního kapra čeká velmi dlouhé čekání na smrt.“ 

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.