Na začátek je tu jeden příběh. Je neuvěřitelný, nicméně bohužel pravdivý. A více než sebelepší analýza ukazuje, nakolik je současný vysokoškolský zákon absurdní a nevyhovující potřebám zajištění kvalitní výuky a vědy, jakož i z hlediska transparentního přístupu k vědeckým titulům.

Ve vědecké radě jedné fakulty jedné nejmenované univerzity působí člověk, který začátkem 70. let, tedy těsně po srpnu 1968, odjel studovat do Moskvy, poté se vrátil a začal vyučovat na Ústavu marxismu-leninismu tehdejší UJEP v Brně. Ačkoliv jsou jeho vědecké výstupy za starého i nového režimu naprosto minimální, morální profil diskutabilní, znalost cizích jazyků s výjimkou ruštiny tristní, tento člověk může komplikovat služební postup a získání vědeckých titulů lidem, se kterými se nemůže z hlediska (nejenom) vědeckého přínosu poměřovat ani náhodou. A to kvůli současnému zákonu o vysokých školách.

Zbývá vám ještě 80 % článku

Co se dočtete dál

  • Proč nemají v Česku ti, kdo financují vysoké školy, kontrolu nad jejich provozem?
  • Jak by se měl změnit zákon o vysokých školách?
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Chcete dostávat investiční texty do e-mailové schránky?

Přihlaste se pravidelnému odebírání investičního newsletteru Peníze HN, kde naleznete naše původní analýzy, tipy na dobré čtení nebo glosy analytiků.

newsletter Peníze