Do sněmovny dorazil návrh na zavedení korespondenční volby a očekává se velká bitva mezi koalicí a opozicí. Je to pozoruhodné, protože zvenku by se řeklo, že jediné, co je na korespondenční volbě v Česku problematické, je to, že už dávno nebyla zavedena. Korespondenční volbu v nějaké formě má 22 zemí Evropské unie a všude funguje k obecné spokojenosti. ANO a SPD se přesto jejímu zavedení v Česku pokoušejí zabránit. Tak se pojďme podívat, co je k tomu vede.

Oficiální důvody populistů jsou přirozeně vznešené. Tvrdí, že by při volbách na dálku nebylo možné zajistit, aby byly volby přímé a tajné. Tedy lidově řečeno, že když se nebude chodit fyzicky za plentu, může někdo voliče přinutit, aby nehlasoval podle svého. To je sice pravda, ovšem stoprocentně jisté není nikdy nic. A když někdo chce někoho zmanipulovat, tak to může udělat i dnes – třeba tak, že ho donutí, aby mu po volbě ukázal všechny volební lístky kromě toho „správného“. Fakticky se to samozřejmě děje v minimu případů a podobně marginální je podle všech zkušeností tento problém při volbě korespondenční.

Nesmyslnost argumentu proti volbě na dálku vynikne zejména, když si uvědomíme, že v současné době se na dálku odehrává skoro všechno. Platební styk, pracovní porady, mezilidská komunikace a stále více i styk s úřady. Jistě, můžou kvůli tomu občas vzniknout problémy, ale opravdu se nezdá, že by kvůli distančnímu fungování cokoli kolabovalo. Přínosy naopak daleko přesahují negativa. Proč by to mělo být u voleb jinak?

Podstatné je, že pokud bude zavedena korespondenční volba, zúčastní se rozhodování mnohem více lidí, zvedne se demokratická participace, více lidí bude mít zastoupení ve volených orgánech. Což je velevýznamná hodnota. Například v Německu, kde korespondenční volba funguje i vnitrostátně už od roku 1957, bývá právě díky ní volební účast minimálně o deset procentních bodů vyšší než u nás, pohybuje se poblíž osmdesáti procent. Naposledy možnost volit na dálku využilo skoro 30 procent německých voličů a opravdu asi nikdo nemá pocit, že by německá demokracie nějak trpěla.

Druhým argumentem ANO a SPD proti korespondenční volbě je to, že volba představuje zásadní a zodpovědný akt, takže by volič měl vynaložit jisté úsilí, aby se jich mohl zúčastnit. Na tom něco je. Volby jsou svátkem demokracie a svátky by měly být slaveny. Někomu skutečně může připadat, že tou správnou oslavou je pořádání procesí do svatyně (volební místnosti), kde slavící rituálně předloží glejt (občanský průkaz), aby za dohledu sboru velekněží (volební komise) vhodili lístek do připraveného relikviáře (volební urny).

Nic proti takovému rituálnímu pojetí voleb, ale skutečně jsou jeho „výhody“ tak velké, aby čeští občané žijící v zahraničí museli létat mnohdy stovky kilometrů, ztrácet celé dny, aby se mohli rituálu zúčastnit? Asi ne. Volby přece nejsou svatá pouť. Volby jsou prostředkem, jak dát co největšímu množství lidí možnost rozhodovat. Takže nejlepší oslavou demokracie není procesí k urně, ale to, že jsou volby co nejpřístupnější. A k tomu slouží v dnešním světě právě korespondenční volba, což by mohli pochopit i u Babišů a Okamurů.

Takže se dostáváme ke skutečnému důvodu, proč ANO a SPD korespondenční volbu nechtějí. Když se podíváme na výsledky posledních voleb do Poslanecké sněmovny, uvidíme, že mezi Čechy hlasujícími v zahraničí dostaly nynější vládní strany 86 procent hlasů. V druhém kole voleb prezidentských porazil Petr Pavel Andreje Babiše poměrem 95:5. Populistům mohl být tenhle výprask vcelku ukradený, protože v obou případech se dostavilo k volbám na zastupitelských úřadech nějakých 20 tisíc krajanů. Jenže ve světě je lidí s českými pasy minimálně desetkrát tolik. A to je už relevantní síla, které se mohou bát. V případě těsných voleb mohou korespondenční hlasy ze zahraničí rozhodnout ve prospěch demokratických stran.

Celý konflikt kolem korespondenční volby není tedy konfliktem principů. Ale konfliktem mezi stranickým zájmem populistů a snahou umožnit co největšímu počtu Čechů výkon volebního práva. Asi je jasné, co by mělo ve vyspělé demokracii 21. století zvítězit.

(Text je upraveným komentářem pro ČRo PLUS)