Před zhruba patnácti lety jsem vedl s jedním estonským vládním úředníkem debatu, zda je možné v této zemi s vysoce vyvinutou elektronickou státní správou podat daňové přiznání na tři či jen dva kliky myší. V té době si už Estonsko užívalo image vyspělého e-governmentu, ale teprve přistupovalo k jedné zásadní novince – k možnosti hlasovat ve volbách elektronicky. S úsměvem jsem si proto četl aktuální zprávy o tom, že v nedělních parlamentních volbách v této baltské zemi využila více než polovina z 63 procent voličů možnost hlasovat elektronicky, přes internet.

Výsledkem mimo jiné je, že v Evropě populární premiérka Kaja Kallasová se svojí liberální Reformní stranou volby vyhrála více, než se čekalo. Nyní bude sestavovat opět liberálně-konzervativní koalici a bude silným protiruským hlasem na evropské scéně. Nacionalistická strana EKRE a proruská Centrum naopak ztratily.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Baví vás číst názory chytrých lidí? Odebírejte newsletter Týden v komentářích, kde najdete výběr toho nejlepšího. Pečlivě ho pro vás každý týden sestavuje Jan Kubita a kromě jiných píší Petr Honzejk, Julie Hrstková, Martin Ehl a Luděk Vainert.