Evropská komise zveřejnila první seznam kriticky důležitých léků. Jde o součást série opatření, která mají pomoci členským státům vyhnout se nedostatku klíčových léků. Jak uvedla agentura Reuters, jedná se o největší změnu stávajících právních předpisů týkajících se léčiv za poslední dvě desetiletí.

„Zařazení na tento seznam není známkou toho, že daného léku bude pravděpodobně v blízké budoucnosti nedostatek. Spíše to znamená, že je velmi důležité nedopustit nedostatek právě tohoto konkrétního léčiva,“ uvedla Evropská komise.

Seznam, který zveřejnila Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA), obsahuje širokou škálu základních léků od antibiotik, jako je amoxicilin, přes léky proti bolesti jako paracetamol a morfin či inzulín používaný při léčbě cukrovky. Na seznamu jsou rovněž i některé vakcíny proti spalničkám, žloutence typu B a tetanu.

„Návrh unijního seznamu se děje ve fázích a zveřejněním první verze končí první fáze. V průběhu roku 2024 bude přezkum pokračovat a rozšíří se na další registrované léčivé přípravky v EU, které nebyly zařazeny do první verze,“ dodala EK ve svém prohlášení.

Podle již dříve předloženého návrhu Evropské komise by měl rovněž vzniknout dobrovolný mechanismus solidarity mezi státy, který umožní vyměňovat si zásoby léků. Jak uvedl nedávno na jednání v Bruselu náměstek českého ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček, Česko je připraveno se na systému sdílení léčiv podílet.

Právě v Česku se v poslední době s výpadky léků potýká. Důvody jsou různé: u některých v posledních měsících chyběly účinné látky, jiným obaly, vliv měl i zvýšený výskyt respiračních onemocnění.