V pěti slovenských městech se sešly tisíce lidí s jasným poselstvím: „Dost bolo Fica!“ Nespokojení obyvatelé Slovenska se rozhodli demonstrovat proti nové vládě, vyprovokoval je k tomu návrh kabinetu premiéra Roberta Fica změnit trestní zákoník a také zrušit elitní útvar prokuratury, který se zabývá kauzami z doby předchozího vládnutí Ficovy strany Směr-SD. Odpor sílí, demonstrace budou pokračovat.

Robert Fico ovšem s protesty nepočítal. Spoléhal na politickou únavu a doufal, že jeho útoky na nevládní organizace, opozici a novináře dostatečně odradí lidi od razantnějšího postoje proti jeho vládě.

Mělo jít o bleskový únos státu – speciální operaci, která měla skončit do Vánoc. Opět se však projevila síla občanské společnosti. Taková, kterou Fico nemůže uplatit balíčky. Společnost totiž chápe, že jsme v případě Ficovy politiky svědky nákladné kampaně na úkor budoucích generací.

Protesty vládu nesvrhnou a Fico neodstoupí. Tisícové davy však dávají Ficovi jasně najevo, že nemůže dělat všechno. Že občanská společnost nebude spoléhat jen na to, že Evropská komise dodrží své slovo a bude razantnější než před deseti lety v případě Maďarska.

Demonstrace jsou také vzkazem Evropě. Vzkazem, který kazí Ficovy snahy obhajovat demontáž právního státu tvrzením, že jde vlastně o vůli lidu. Vždyť voličům bez obalu řekl, že potlačí policejní stát, zaškrtí udavače a zatočí se svým konkurentem Danielem Lipšicem. A tak také učinil.

Ale vládní koalice překročila své hranice tak vážně, že kdyby teď společnost mlčela, začaly by platit aforismy o tom, že si národ nezaslouží nic jiného než Fica.

Fico se navíc chytil do své volební pasti. V tuto chvíli nemůže napadat podstatu protestů, protože sám tímto způsobem dříve proti vládě bojoval. I když jeho voliči s extrémně krátkou pamětí by mu možná takový obrat odpustili.

Současné protesty se netýkají Ficových voličů. Jsou vzkazem především pro tu část společnosti, které bylo po volbách řečeno, aby si zvykla na novou realitu. Nyní však začíná chápat, že si nejen nemusí, ale ani nesmí zvykat.

Autorka je šéfredaktorka deníku SME

Nahlédněte do zákulisí dění v Evropě a sledujte českou stopu v Bruselu. Odebírejte nejlepší newsletter v Česku věnovaný EU Ředitelé Evropy. Připravují ho pro vás každý týden Ondřej Houska a Kateřina Šafaříková.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist