Svérázným způsobem bojovala před dvěma lety strana Svobodných proti restrikcím kvůli covidu. Když  vláda Andreje Babiše počátkem roku 2021 vyhlásila kvůli šíření nákazy zákaz cestování mezi okresy, uspořádali Svobodní happening. Nechali vytisknout několik desítek plachet s nápisem „Okres krále Miroslava, žít dovoleno!“ a překryli jimi informativní cedule s označením hranic okresů.

Strana, jejíž preference se dlouhodobě pohybují okolo dvou procent, si přitom byla vědoma, že nejspíš překračuje zákon. „Postihu za spáchání možného přestupku se bojíme méně než dalších škodlivých kroků naší vlády,“ uvedl tehdy při oznámení akce v tiskové zprávě její předseda Libor Vondráček.

Pokuta pak skutečně přišla, byť jen 4000 korun. Svobodní ji dostali od příbramského městského úřadu a potvrdil ji i středočeský krajský úřad. „Občané jedoucí vozidly po výše uvedených silnicích se zakrytými dopravními značkami si nemuseli být vědomi toho, že překračují hranice okresu, a vládní nařízení tak porušují,“ konstatovaly v odůvodnění úřady, podle nichž mohla mít akce vážné důsledky jak pro občany, tak společnost.

Nyní však pokutu zrušil soud, ke kterému se Svobodní odvolali. Argumentovali tím, že žádné dopravní označení neponičili, a nemohli tak způsobit žádnou škodu – plachty s označením se totiž upínaly pomocí gumiček, takže je stačilo jen sundat. Poukazovali také na to, že nešlo o společensky škodlivé jednání – i vzhledem k tomu, že okresy již fakticky neexistují.

Krajský soud v Praze většině jejich výtek dal za pravdu a rozhodnutí zrušil pro nedostatečné odůvodnění a nesrozumitelnost. Poukázal na to, že aby byl jejich počin přestupkem, muselo by jít o „společensky škodlivý protiprávní čin, který je v zákoně za přestupek výslovně označen“. Nestačí přitom jen formální spáchání přestupku, ale musí být současně splněn jeho „materiální znak“ – tedy zejména minimální míra společenské nebezpečnosti.

„Posouzení materiální stránky přestupku zde ale zcela chybí,“ konstatoval soud. A poukázal i na to, že úřady ve svém rozhodnutí vůbec neuvedly, kdy přesně Svobodní označení vylepili a jaké konkrétní krizové opatření vlády v té době porušili. Počátkem roku 2021 úřady vydaly postupně několik omezení pohybu a některá z nich následně zrušily správní soudy jako nezákonná.

Úřady podle soudu ani neposoudily důležitost překrytých dopravních značek. Ty mají různý účel a od toho se odvíjí společenská škodlivost jejich zakrytí. „Je rozdíl mezi situací, kdy někdo zakryje výstražnou značku, upozorňující na místa, kde účastníku provozu hrozí nebezpečí a kde musí dbát zvýšené opatrnosti, a situací, kdy někdo zakryje značku informativní,“ poukázal soud.

Krajský úřad tak bude muset případ znovu projednat. „Zaměří se především na to, zda jednání naplnilo materiální stránku přestupku,“ přikázal mu soud.

Svobodní rozhodnutí vítají. „Chtěli jsme upozornit na ty zcela nesmyslné restrikce a zneužívání pravomocí vládních činitelů a využili jsme k tomu trochu lehčí formu,“ řekla mluvčí strany Veronika Blažková. Byť prý takto přelepili cedule u většiny okresů, úřady tehdy zareagovaly zahájením řízení jen v jediném – právě na Příbramsku. 

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist