Ceny ropy se v závěru roku sesunuly na nižší úrovně. Severomořský Brent atakoval v polovině prosince pětiměsíční minima a ostře sledovaná úroveň 70 dolarů už začínala klepat na dveře. A nebýt americké centrální banky Fed, která přišla s výhledem rychlého poklesu úrokových sazeb v příštím roce, tak jsme se mohli dočkat i poklesu pod tuto hladinu. Nižší sazby jsou zpravidla pozitivní impulz pro ekonomiku, a tedy i spotřebu ropy.
Ještě na počátku podzimu byla situace na ropných trzích dramaticky odlišná. Saúdská Arábie a Rusko škrtily produkci o více než milion barelů ropy denně a rekordní poptávka hnala cenu barelu ropy ke 100dolarové úrovni. Tam se ovšem trh nedostal ani na druhý pokus, když Hamás napadl Izrael a hrozilo rozšíření konfliktu na další země Blízkého a Středního východu. Nové nižší maximum obchodníci využili k výběru zisků. Zasedání kartelu OPEC+ z konce listopadu, které přineslo pouze dobrovolné snížení těžebních kvót, propad cen ještě urychlilo.
Důvěra ve schopnost OPEC+ kontrolovat cenu ropy se rozplynula jako pára nad hrncem během několika dnů. Ukázalo se, že na straně nabídky se objevili noví hráči, kteří OPEC+ vzali tržní podíl. Dle IEA klesl v roce 2023 na 51 procent, naopak na rekordy vzrostla produkce USA, Brazílie či Guyany. Mírně za očekáváním zůstala také poptávka, která hlavně v závěru roku roste pomaleji, než se očekávalo.
Maduro jde ve stopách Husajna. Proč chce Venezuela zabrat území Guyany a jak to dopadne na cenu ropy?
A bude to hlavně poptávka, jejíž změny by měly mít na cenu v příštím roce největší dopad. V prosinci vydaly organizace OPEC a mezinárodní agentura pro energii (IEA) svůj pravidelný měsíční report s výrazně odlišným výhledem poptávky pro rok 2024. IEA snížila očekávaný růst poptávky v příštím roce o 50 procent (1,1 milionu barelů) na celkových 102,8 mil. barelů. Naopak OPEC ponechal svůj výhled poptávky nezměněn na růstu o 2,2 milionu barelů.
Ať už se naplní scénář OPEC nebo IEA, což bude záviset hlavně na globálním ekonomickém vývoji, tak růst poptávky nad letošní úrovně je takřka jistotou. Nabídka však poroste také a prostor pro efektivní snížení produkce ropy zemí OPEC+ ubývá. Proto by se ceny v příštím roce měly stále pohybovat na dvojciferných úrovních.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist