Na Štědrý den, necelý měsíc před dvaaosmdesátými narozeninami, zemřel v New Jersey ve Spojených státech česko-americký ekonom, emeritní profesor na newyorské Fordhamově univerzitě Milan Zelený. Redakci HN to potvrdil podnikatel a majitel břeclavské chemičky Fosfa Ivan Baťka.

Je to pro nás všechny, ale i naši zemi velká ztráta. Právě v této době bychom takovéto výjimečné lidi potřebovali nejvíce. Jeho myšlenky tu ale budou s námi nadále,“ uvedl Baťka s tím, že pohřeb proběhl v rodinném kruhu v úterý. Společnost Fosfa úzce spolupracuje s Nadací ZET, kterou Zelený založil.

Milan Zelený byl jedním z nejcitovanějších a nejrespektovanějších českých ekonomů. Odborník na podnikové řízení byl velkým příznivcem podnikatele Tomáše Bati. „Milan Zelený zcela obrátil můj dřívější pohled na podnikání a svět obecně, naučil jsem se od něj dobře pozorovat, klást více otázek a méně vykřičníků. Naučil mě rozpoznat populární a uhlazené, ale zdraví škodlivé manažerské teorie a publikace notorických plánovačů od těch možná méně známých, ale o to více zdravých, které ctí přírodní zákony a inspirují se jimi. Díky jeho radám jsem pochopil, že bez principu samotvorby a rovnováhy mé podnikání v budoucnu nemůže být úspěšné,“ zhodnotil ekonomův přínos bývalý generální ředitel skupiny Vítkovice a vlastník společnosti Strojcar Libor Witassek.

Zelený se narodil v roce 1942 v Kluckých Chvalovicích u Čáslavi do literární rodiny. Po studiu na VŠE v oborech ekonomika práce, politická ekonomie, finance a kvantitativní metody nastoupil u profesora Oty Šika v Ekonomickém ústavu Československé akademie věd do ekonomicko-matematické laboratoře. 

Ekonom Milan Zelený
Milan Zelený „učil rozpoznat zdraví škodlivé manažerské teorie notorických plánovačů od těch méně známých, ale o to více zdravých, které ctí přírodními zákony a inspirují se jimi“.
Foto: Günter Bartoš

V roce 1967 odešel na studijní pobyt do USA, kde se po vpádu vojsk Varšavské smlouvy do Československa rozhodl zůstat. Ve Spojených státech dostudoval a získal také americké občanství. Zatímco v Československu byl vyloučen z akademie věd a publikace jeho prací byla zakázána, v exilu získal tituly Master of Science a Doctor of Philosophy na univerzitě v Rochesteru. Byl 10 let profesorem podnikového řízení na Kolumbijské univerzitě a obdržel doživotní profesuru na Fordhamově univerzitě v New Yorku. Působil také na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně, ale i na univerzitách v Číně, na Tchaj-wanu, v Indii, Brazílii a jinde.

Americká profesura mu nebyla v Česku uznána a i po roce 1989 zde byl považován za cizince. Ostré spory vedl s tehdejším ministrem financí Václavem Klausem, který o něm mluvil jako o „nějakém neznámém panu profesoru Zeleném“. V žebříčcích nejcitovanějších českých ekonomů drží přitom Zelený dlouhodobě první místo. 

Na půdě Univerzity Tomáše Bati spoluzaložil Nadaci ZET za účelem rozvoje národního podnikatelství a zvýšení konkurenceschopnosti českých firem, stejně tak podniků v USA, Číně a v dalších transformujících se ekonomikách. U příležitosti 99. výročí vzniku samostatného československého státu byl 28. října 2017 oceněn státním vyznamenáním – medailí Za zásluhy I. stupně.

„S velkým potěšením vzpomínám na společné rybaření v jižních Čechách, kde jsme do hloubky diskutovali pohledy na budoucnost české ekonomiky, která má stále ve svém DNA historicky ověřené základy baťovského myšlení a svůj velký rozmach má teprve před sebou,“ vzpomíná na profesora Zeleného Libor Witassek. 

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist