Americký výrobce elektromobilů Tesla dodal ve čtvrtém čtvrtletí na trh 484 507 vozů, což je více, než se čekalo. Firma tak překonala svůj celoroční cíl, který činil 1,8 milionu vozů. Nejhodnotnější světová automobilka to uvedla ve svém úterním sdělení. Čínský konkurent Tesly BYD, který ale vyrábí i hybridní vozy, zvýšil prodej nad tři miliony vozů. Tesla ale zůstala největším výrobcem bateriových elektromobilů.

Celkem Tesla zákazníkům loni dodala téměř 1,81 milionu vozů. To je meziročně o 38 procent více. Z toho 1,74 milionu připadá na Model 3 a Model Y.

Analytici v anketě agentury Reuters odhadovali, že Tesla ve čtvrtém čtvrtletí dodá 473 253 vozů. Nakonec byl odbyt o 11 procent vyšší než ve třetím čtvrtletí, kdy produkci částečně narušila modernizace montážních linek pro výrobu aktualizovaného sedanu Model 3 pro masový trh.

Kompletní výsledkovou zprávu za čtvrté čtvrtletí i za celý loňský rok Tesla zveřejní ve středu 24. ledna. V letošním roce firma očekává, že dodá na trh 2,2 milionu vozů, což by bylo přibližně o 22 procent více než loni.

Konkurenční výrobce elektromobilů Rivian Automotive dodal ve čtvrtém čtvrtletí na trh o deset procent méně vozů než v předchozím kvartálu a zaostal za odhady. Čínský výrobce elektromobilů BYD pak v loňském roce zvýšil celkový prodej o 62 procent těsně nad tři miliony vozů. Zhruba 1,6 milionu vozů byly elektromobily s plně bateriovým pohonem a 1,4 milionu byla hybridní auta.

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.