Ta změna je u jedné z bran do ostravské huti Liberty patrná na první pohled. Desítky komínů rozesetých po rozsáhlém areálu nekouří, nehoří tam ohně a netvoří se prachová mračna. Uzavření podniku v polovině prosince bylo v pondělí znát i při prvním nádechu. Charakteristický železitý zápach ocelárny, který bylo možné cítit i při pouhé jízdě autem po blízké silnici na Havířov, zmizel.
Místní ale nejčastěji zmiňují věc, které si návštěvník odjinud všimne jen stěží. Těší se z barvy sněhu, který v posledních dnech pokryl ulice, prostranství a domy k huti nejbližší ostravské městské části – Radvanice a Bartovice. „Lidi už před Vánoci překvapilo, jak je sníh najednou bílý a drží si barvu. Hned nešedne od prachu jako dříve,“ říká Roman Pecháček, který žije celý život ve čtvrti, jež je ve městě i v celém Česku nejvíce postižena znečištěným ovzduším.
Ocelárna kvůli ekonomickým potížím začala omezovat svoji výrobu v průběhu minulého roku. Od října utlumila jedinou vysokou pec, a v prosinci dokonce zastavila i všechny ostatní provozy. Na vzduch čtvrti má přitom druhá největší huť v zemi zásadní vliv. Zamořuje ovzduší na východním okraji Ostravy zejména prachem a rakovinotvorným benzo(a)pyrenem, které považují experti za největší problém i v dalších velkých městech a průmyslových lokalitách Česka.
Co se dočtete dál
- Jak se dýchá ve čtvrti Radvanice, která je blízko hutě Liberty.
- O kolik škodlivin ubylo ve srovnání s minulými roky.
- Chtějí místní konec hutě?
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist