Ta změna je u jedné z bran do ostravské huti Liberty patrná na první pohled. Desítky komínů rozesetých po rozsáhlém areálu nekouří, nehoří tam ohně a netvoří se prachová mračna. Uzavření podniku v polovině prosince bylo v pondělí znát i při prvním nádechu. Charakteristický železitý zápach ocelárny, který bylo možné cítit i při pouhé jízdě autem po blízké silnici na Havířov, zmizel.

Místní ale nejčastěji zmiňují věc, které si návštěvník odjinud všimne jen stěží. Těší se z barvy sněhu, který v posledních dnech pokryl ulice, prostranství a domy k huti nejbližší ostravské městské části – Radvanice a Bartovice. „Lidi už před Vánoci překvapilo, jak je sníh najednou bílý a drží si barvu. Hned nešedne od prachu jako dříve,“ říká Roman Pecháček, který žije celý život ve čtvrti, jež je ve městě i v celém Česku nejvíce postižena znečištěným ovzduším.

Ocelárna kvůli ekonomickým potížím začala omezovat svoji výrobu v průběhu minulého roku. Od října utlumila jedinou vysokou pec, a v prosinci dokonce zastavila i všechny ostatní provozy. Na vzduch čtvrti má přitom druhá největší huť v zemi zásadní vliv. Zamořuje ovzduší na východním okraji Ostravy zejména prachem a rakovinotvorným benzo(a)pyrenem, které považují experti za největší problém i v dalších velkých městech a průmyslových lokalitách Česka.

Zbývá vám ještě 80 % článku

Co se dočtete dál

  • Jak se dýchá ve čtvrti Radvanice, která je blízko hutě Liberty.
  • O kolik škodlivin ubylo ve srovnání s minulými roky.
  • Chtějí místní konec hutě?
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.