Okresní soud v Teplicích bude řešit porušení protiruských sankcí, státní zástupce minulý týden obžaloval muže, který se podle něj předloni pokusil vyvézt do Ruska tři luxusní auta. České televizi (ČT) to řekl žalobce Jan Scholle z Vrchního státního zastupitelství v Praze. Podle dostupných informací je obžalovaným ruský občan, jde o první známý případ údajného obcházení protiruských sankcí, který budou řešit české soudy, uvedla ČT. Muži hrozí až tříleté vězení nebo peněžitý trest.

„Ve vámi uvedeném případu státní zástupce podal dne 3. ledna 2024 obžalobu k Okresnímu soudu v Teplicích na jednu fyzickou osobu pro pokus přečinu porušení mezinárodních sankcí,“ sdělil dozorující žalobce Scholle. „K tomuto trestnému činu mělo dojít pokusem o vývoz tří luxusních motorových vozidel do Ruské federace v roce 2022,“ doplnil.

O obvinění muže policií informoval loni v červnu Deník N. Podle něj plánoval obviněný dostat auta do Ruska přes Bělorusko. Vrchní státní zástupkyně v Praze Lenka Bradáčová v říjnu pro Lidovky.cz uvedla, že ruský státní příslušník se pokusil vyvézt tři luxusní vozidla v ceně každého přes 50 tisíc eur (asi 1,2 milionu korun). „Šlo typově o Mercedes-Benz, BMW X5 a Audi A7,“ řekla.

Kriminalisté Národní centrály proti organizovanému zločinu muže obvinili loni v červnu, v září pak ale navrhli žalobci stíhání podmíněně zastavit. Jednou z podmínek tohoto postupu je, že se obviněný k činu přiznal, což pro Deník N potvrdil i jeden zdroj. Státní zástupce se však rozhodl poslat případ před soud, uvedla ČT.

Policie řeší i další podezření na obcházení protiruských sankcí. V srpnu obvinila jiného Rusa, který se měl podílet na převodech peněz pro sankcionovaného ruského oligarchu. Za porušení mezinárodních sankcí hrozí podle českého trestního zákoníku v základní sazbě až tříleté vězení nebo peněžitý trest. Činu se dopustí ten, kdo ve větším rozsahu poruší sankce, k jejichž dodržování se Česko zavázalo v OSN či EU anebo které samo zavedlo podle sankčního zákona. Sazba se dále zvyšuje v závislosti na výši způsobené škody. Pokud pachatel svým činem podstatně přispěje k narušení mezinárodního míru a bezpečnosti, boje proti terorismu nebo podpory demokracie a právního státu, může jít za mříže až na osm let.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist